Forma numarasından daha fazlası

Forma numaraları ilk bakışta sahadaki oyuncuları birbirinden ayırt etmek için varmış gibi dursa da aslında onlar bundan çok daha fazla anlama sahip. Örneğin bilmediğiniz, öylesine açtığınız bir maçı seyrederken gözünüz ilk olarak takımınların ‘10’ numaralarını arar. Çünkü bilirsiniz ki sahada büyüleyici hareketleri yapmaya en muktedir isimlerdir onlar. Ya da ‘9’ numaradan gol atmasını beklemek gibi. Eğer Manchester United’da top koşturuyorsanız arkasında ‘7’ yazan forma hayalinizdir. Çünkü ‘Düşler Arenası’nda o formayı giymek George Best, Cantona, Beckham ve Cristiano Ronaldo gibi isimlere nasip olmuştur. Ancak yıldızlar her zaman bu alışıldık numaraları tercih etmiyor. Beckham’ın Real Madrid’de ve sonrasında 23 numarayı, Ronaldinho’nun 80’i giymesi veya unutulmaz golcü Zamorano’nun 18’i tercih etmesi gibi. İşte bazı futbolcular ve forma numaralarının arkalarındaki o ilginç sebepler:

191901

69 – Bixente Lizarazu

Bayern Münih ve Fransa Milli Takımı’yla kaldırmadık kupa bırakmayan Lizarazu’nun numara tercihi 69’dan yanaydı. Zamanın en hızlı sol beklerinden biri olan Lizarazu, kişisel bilgilerinden ötürü bu numarayı tercih ettiğini açıklıyordu. 1969’da doğan Fransız krampon, 69 kilo ve 1.69 boyundaydı.

191903

80 – Ronaldinho

İtalyan devi Milan’ın son şaaşalı döneminde top koşturan Ronaldinho, kariyerinin kalanından farklı olarak 10 numaralı formayı Seedorf giydiği için 80’i giymişti. Brezilyalı yıldız daha sonra 1980 doğumlu olduğu için böyle bir tercihte bulunduğunu açıklamıştı. Ronaldinho’dan ilham alan ve o dönem Milan’da forma giyen diğer yıldızlar da (Shevchenko 76, Robinho 83, Flamini 84, El Shaarawy 92) kendi doğum tarihlerini forma numarası olarak giyerek ilginç bir görüntü oluşturmuştu.

191906

22 – Dani Alves

Barcelonalı Dani Alves, Katalan devindeki ilk 5 senesinde 2 numaralı formayı terletti. 2013 yazında 22 numaralı formayı giyeceğini açıklayan Brezilyalı sağ bek, bunun nedenini ise çok geçmeden açıkladı. Alves, takımdaki en yakın arkadaşı olan ve karaciğer kanseri hastalığıyla mücadele eden Abidal’in formasını devralmıştı. Yıldız ismin daha sonra gazetelere “Abidal’e karaciğerimi vermeyi dahi teklif ettim” açıklamasını yapması, ikilinin ne kadar yakın dost olduğunun bir göstergesi oldu adeta.

191905

21 – Andrea Pirlo

İtalyan futbolunun yaşayan efsanesi Pirlo, zihinlerde 21 numaralı formayla özdeşleşti. Milan’da, Juventus’ta, İtalya Milli Takımı’nda ve son olarak New York City’de bu sayıdan vazgeçmeyen Pirlo için ‘21’in özel  bir anlamı var. Ünlü futbolcu, 21’in sihrini otobiyografisinde şu cümlelerle açıklıyor: “Babam ayın 21’inde doğdu. Ayın 21’inde evlendim. Serie A’da ilk defa bu tarihte sahaya çıktım. Bunu forma numaram olarak belirledim ve bir daha da bırakmadım.” İtalyan yıldızın 2011 yılında Milan’dan ayrıldıktan sonra Katar’dan gelen teklifi de saatler 21:21’i gösterdiğinde reddettiği belirtiliyor.

191908

45 – Mario Balotelli 

İtalyanları ‘Asi çocuğu’ Balotelli, klasik forvet oyuncuları gibi 7 ya da 9’u değil kariyeri boyunca 45’i forma numarası olarak tercih etti. Balotelli bu durumu “İnter için ilk defa oynamaya başladığımda genç oyuncular 36 ile 50 arasında tercih yapabiliyordu ben de uğurlu sayım olan 45’i tercih ettim.” sözleriyle açıklasa da oyuncunun yakın çevresi gerçeğin başka olduğunu belirtiyor. 9 numarayı alamayan Balotelli’nin toplamı 9 olduğu için 45’i seçtiği ifade ediliyor.

191902

23 – David Beckham

İngilizlerin ‘altın çocuğu’ Beckham, Manchester United’ın efsane menejeri Alex Ferguson’la kavga ettikten sonra İspanyol devi Real Madrid’in yolunu tuttu. Ada’da yıllarca 7 numaralı formayı terleten Beckham’ı ufak bir pürüz bekliyordu. Real’de 7 numaranın sahibi, yaşayan efsane Raul’du. Beckham’ın hangi numarayı tercih edeceği merakla beklenirken sorunun cevabı kısa süre sonra yanıt buldu: 23… Beckham nedenini şu sözlerle açıklıyordu: “Her şey başka bir şeyi temsil eder. Ben de Michael Jordan’ın büyük bir hayranıyım. Bu nedenle tercihimi bu yönde kullandım.” David Beckham, daha sonra transfer olduğu Milan ve Paris Saint Germain’de ise 23’ün tersi olan 32’yi kullandı.

19190418 – Ivan Zamorano

Real Madrid’den İnter’e transfer olan Şilili gol makinesinin ilk tercihi doğal olarak 9 olmuştu. Ancak o dönemde bu forma numarası bir başka gol makinesi olan ve dünya futbol tarihine adını kazıyan Brezilyalı Ronaldo’ya aitti. Zamorano’nun ise kendince bulduğu çözüm, futbol dünyasının en meşhur hikayelerinden biri haline geldi. Formasının arkasına 18 yazdıran yıldız isim, 1 ve 8 rakamlarının arasına ‘+’ işaretini koyup toplamda ‘9’ numaraları formayı giymişti.

191907

Türkiye’deki plaka numaraları Ergün Penbe
ile başladı

67 – Ergün Penbe

Dünya futbolundaki ilginç forma numarası hikâyeleri Türkiye’de de bir hayli fazla. 1’den 99’a kadar numara seçme özgürlüğüne UEFA 1999-2000, Türkiye Futbol Federasyonu ise 2000-2001 sezonundan itibaren geçti. Türk futbolcular daha çok memleketlerinin plaka numarasını tercih etmeye başladı. Plaka geleneğini başlatan ise Ağustos 1999’daki Şampiyonlar Ligi ön elemesinde Galatasaraylı Ergün Penbe oldu. Memleketi Zonguldak olan Ergün Penbe, hemen bu ilin plaka numarası olan 67 numaralı formayı giydi. Sakaryalı olan Hakan Şükür’ün de isteği, 54 numaralı formaydı. Şükür bu fikirden bir süre sonra vazgeçti. O dönemde UEFA listesine son anda adı yazdırılan G.Saray’ın yeni transferi Capone’un forma numarası da takım arkadaşları arasında esprilere neden oldu. UEFA’ya ismi geç verildiği için 35 numarayı alan Capone’a takım arkadaşları “İzmirli Capone” demeye başladı. Daha sonraki sezonlarda yeşil sahalarda en çok göze çarpan numaralardan biri ise Trabzon’un plakası 61 oldu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER