HTS kayıtlarından Yargıtay Başkanı çıktı

Paralel iddiasıyla başlatılan soruşturmalarda gözaltına alınan kişilerin görüştüğü yargı mensupları için 6 yıllık HTS kayıtları incelendi. Kayıtlarda Yargıtay Başkanı Cirit’in 450, İstanbul Başsavcısı Salihoğlu’nun da 250 kaydı çıktı. Bunun üzerine liste işleme konulmadı.

İstanbul Anadolu Adliyesi Başsavcılığı tarafından paralel iddiasıyla yürütülen operasyonlarda gözaltına alınanlarla irtibatlı olan kişilerin tespiti için geriye dönük HTS kayıtları (bir telefon numarasına ait iletişim bilgileri) incelendi. Hazırlanan listelerde Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve İstanbul Başsavcısı Hadi Salihoğlu da yer aldı. Cirit’in 450, Salihoğlu’nun da 250’nin üzerinde kaydı ortaya çıktı. Ancak HSYK, kayıtlarla ilgili inceleme izni vermedi. Evrak, gündem sonrası işleme konulmaması kararı alındıktan sonra apar topar kaldırıldı.

Haberdar internet sitesinden Arzu Yıldız’ın haberine göre, İstanbul merkezli yürütülen ‘paralel dosyası’nda adı geçenlerin son 6 yıllık HTS kayıtlarının tespit edilmesi istendi. HTS’ler istek doğrultusunda verildi. Söz konusu kayıtlarda 2015 yılına kadar paralel iddiasıyla gözaltına alınan ve tutuklananlar ile görüşen yargı mensuplarının isim listesi belirlendi. Paralel iddiasıyla başlatılan soruşturmaları yürüten hakim ve savcıların da şüpheli olarak gözaltına alınan birçok kişi ile görüştüğü belirlendi. İşlem yapılması için kurula gönderilen listede, Yargıtay Başkan’ı İsmail Rüştü Cirit ve İstanbul Başsavcısı Hadi Salihoğlu da yer aldı. Cirit’in 2015 yılının sonuna kadar bu kişilerle 450’yi aşkın görüşmesi olduğu ortaya çıktı.

Yine Hadi Salihoğlu’nun 250’nin üzerinde görüşmesi tespit edildi. Gizli tanık beyanlarını bile baz alarak yüzlerce hakim ve savcıya inceleme izni veren HSYK, bu evrakla ilgili ise inceleme izni vermedi. Evrak, gündem sonrası işleme konulmaması kararı alındıktan sonra kaldırıldı. Anadolu Başsavcılığı’nın Yargıtay Başkanı’nın adının geçtiği evrakı ayırmaması dikkat çekti. Yargıtay başkanları ve üyeleri ile ilgili evrakın Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu’na gönderilmesi gerektiği belirtildi.

BAKIŞ HABER MERKEZİ

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER