Merkez Bankası: İhtiyaçlarınız için kredi kartını değil tüketici kredilerini seçin

Merkez Bankası, Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarına ilişkin açıklama yaptı. Banka açıklamasında, “1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,02, yabancı para için yüzde 1,62, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,52, yabancı para için yüzde 2,12 olarak belirlenmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamada, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ’de açıklanan esaslar çerçevesinde belirlendiği kaydedildi. 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,02, yabancı para için yüzde 1,62, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,52, yabancı para için yüzde 2,12 olarak belirlendiğinin altı çizilen duyuruda, şu ifadeler yer aldı: “Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır.”

KISA VADELİ İHTİYAÇLAR İÇİN KREDİ KARTINI DEĞİL TÜKETİCİ KREDİLERİNİ SEÇİN  Vatandaşların çıkarları doğrultusunda bir yönlendirmeye de yer verilen açıklamada, “Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır.” denildi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER