‘Şeytanın zincire vurulması’ ne demektir?

Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) “Ramazan ayı girince Cennet kapıları açılır, Cehennem’in kapıları kapanır ve merede-i şeyâtîn zincire vurulur.” buyurmuştur. “Merede”, inatçılar, direnenler, saldırganlar demektir. Bu ifadeyle, şeytanların en azgınları, ipe sapa gelmezleri, gözü dönmüşleri kastedilmektedir. Evet, bu mübarek ayda, “merede-i şeyâtîn” zincire vurulmaktadır. Bununla beraber, Ramazan-ı şerifte de hatalar işlendiği, günahlara girildiği ve büyük yanlışlıklar yapıldığı da bir gerçektir. Demek ki, bütün şeytanlar değil, en inatçı şeytanlar bağlanmaktadır. Hadis-i şeriften anlaşıldığına göre şeytan tamamen etkisiz hale getirilmiyor, sadece sınırları daraltılıyor ve tesir gücü azaltılıyor. Büyükleri, en azılıları bağlansa bile diğerleri belli bir alanda icraatlarını devam ettiriyor.
Bir yandan da, Ramazan’da herkes, az çok kendini günah ve kötülüklerden alıkor. Önceden yaptığım günahları bari Ramazan’da işlemeyeyim diye kendine çekidüzen verir. Namazlar, oruçlar, iftarlar, sahurlar, teheccüdler, teravihler vs. derken bütün inananlar adeta bir maneviyat dopingine tabi olurlar. İşte bu cennet gibi iklimde şeytanlar homurdanır dururlar ama yapacakları pek fazla bir şey yoktur.
Demek ki, merede-i şeyâtîn diyebileceğimiz o azgınlar gerçekten zincire vuruluyor.

1 YORUM

  1. Bence her ne kadar cinlerden olan şeytanlar zincire vurulup bağlansa da insanlardan olan şeytanlar fitne ve vesveseye devam ediyor. Bu yüzden Nas Suresinde “..cinlerden ve İNSANLARDAN olup da vesvese veren hannas”ın şerrinden Allah’a sığınmamız isteniyor. Evet, cinler piyasada olmasa da, onlara taş çıkartan nefis ve insi şeytanlar ortada cirit atıyor.

CEVAP VER