Hakan Fidan muamması

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Dışişleri Müşteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun görevlerinden alındığı ileri sürüldü. İddiaya göre Hakan Fidan, Tokyo Büyükelçiliği’ne; Sinirlioğlu ise New York BM Temsilciliği’ne atanacak. Ancak iddialar akşam saatlerinde cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık kaynaklarına dayandırılarak yalanlandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘sır küpüm’ dediği Hakan Fidan’la uzun süredir arasının açık olduğu konuşuluyordu.  MİT Müsteşarı olmasından sonra Türkiye’nin en çok konuştuğu isimlerden birisi olan Hakan Fidan Köksal Sönmez’den sonra teşkilata atanın ikinci sivil isimdi. Fidan 7 Haziran’da yapılacak  genel seçimlerde milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etmiş, Erdoğan bu duruma karşı çıkması üzerine milletvekili olmak için yaptığı başvurusunu geri çekmişti.

Hakan Fidan’ın yerine atanacağı konuşulan iki isim var. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Ergenekon Davası’nda tutuklanıp ve Silivri Cezaevi’nde kalmış Albay Levent Göktaş.

İDDİALARA YALANLAMA

Hakan Fidan’ın görevinden alındığı iddiaları üzerine değişik kaynaklardan yalanlama haberleri geldi. Yeni Şafak gazetesi internet sitesinden cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde görevden alma iddialarının doğru olmadığını duyurdu. ‘Görevinin başında’ denilen Fidan, an itibarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte Somali ziyaretinde bulunuyor. Geziye katılan gazetecilerin Hakan Fidan ve İbrahim Kalın ile birlikte Mogadişu’da fotoğraf çektirip twitter’da paylaşması dikkat çekti. YARINA BAKIŞ

Cumhurbaşkanı ile birlikte Doğu Afrika gezisine katılan gazeteciler MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la çektirdikleri fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştı.
Cumhurbaşkanı ile birlikte Doğu Afrika gezisine katılan gazeteciler MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la çektirdikleri fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER