İsrail basını, MİT’de görev değişimi iddialarını ‘normalleşme tamam’ diye gördü

İsrail basını, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın görevden alındığına yönelik haberleri ‘normalleşme için olumlu bir işaret’ olarak gösterdi.Devletin zirvesi tarafından yalanlanan haberler üzerinde yorum yapan basın kuruluşları, Hakan Fidan’ın Türkiye ile İsrail arasındaki normalleşme görüşmelerine zorluk çıkardığını iddia etti.

Ynet sitesi, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberde, “Fidan’ın görevden alınması Türkiye-İsrail ilişkileri için olumlu bir gelişme olarak görülüyor.” ifadelerine yer verdi.

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun görevden alındığı iddiasına dayanan yorumlarda ise müzakereleri sürdüren diplomatın başka göreve atanacağı iddiası ‘sürpriz’ olarak görüldü. Channel 2 televizyonu muhabiri ise bu durumu “Türkiye-İsrail normalleşmesi için süreç tamamlandı. Yoksa Erdoğan, bu diplomatı süreç bitmeden görevden almazdı.” yorumunu yaptı.

Bu arada Kenya’dan dönüş yolunda gazetecilerle sohbet eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki açıklamalarının rağmen görüşmelerin sonuca bağlanamamasını “İsrail ile görüşmeler uzun zamandır devam ediyor. Fakat bazı gelişmeler sebebiyle bir sarkma oldu.”sözleriyle anlattı. Erdoğan, aşırı sağcı Avigdor Lieberman’ın partisinin koalisyon hükümetine katılmasının görüşmeleri nasıl etkileyeceğine de bakacaklarını ifade etti.

Mhaber

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER