Selçuk İnan vurdu, kitap oldu

Selçuk İnan o golü atmasa idi bu kitap yine ertelenecekti.  Futbol sevdalısı Mehmet Yılmaz, Milli Takım kitabını 2008’den bu yana çıkarmayı planlıyordu. Ama millilerin kötü performansı bir türlü bu imkânı vermedi. Ta ki İzlanda maçına kadar.

Birçok okur onu ‘Bir Gün’, ‘Derviş Hoca’ ve ‘Tuna’nın Türküsü’ romanlarıyla tanıyor. Ama o futbolla da çok ilgili. ‘Kırmızı Siyah Beyaz: Samsunspor’ kitabından sonra bu kez eğlenceli bir çalışmaya imza attı: “Pas, Şut, Gol; İşte Milli Futbol: Milli Takım”…

Eğitimci-yazar Mehmet Yılmaz’a, Timaş Yayınları’ndan çıkan kitabın hikâyesini soruyoruz önce. “Milli Takım kitabı fikri aslında yayınevinin tarih editörlerinden Adem Koçal dostuma aitti. 2008’de bana ‘Birlikte hazırlayalım mı?’ dediğinde hemen kabul etmiştim. Hatta aramızda konuları paylaşmıştık. Ancak kısmet işte, o günden sonra Milli Takım üç büyük turnuvayı da pas geçti. Yani bir türlü gündemi yakalayamadık.” diyor Yılmaz.

“Selçuk İnan, İzlanda’ya o son dakika golünü atmasa yine ertelenecekti galiba.” dediğimizde ise gülüyor: “Evet. Ekimde Selçuk İnan, o tarihi son dakika golünü attığında ben bir yandan sevinçten zıplıyor bir yandan da bilgisayarımda arama yapıyordum. Konuyla ilgili bir dosyam olmalıydı diye.”

Nitekim vardır o dosya. Adem Bey de yoğundur o sıra. Ondan izin isteyip bütün konuları üstüne alır Yılmaz: “Birkaç aylık bir çalışmadan sonra yayınevine bir proje değil, tamamıyla bitmiş bir kitap dosyası sundum. Beğenildi ve geçen hafta piyasaya çıktı. Böyle bir çalışma bir eğitimci olarak tarzıma çok uygun zaten. Bir şeyi öğretirken onu sevdirmemiz, eğlenceli hale getirmemiz lazım.”

Son olarak, futbolu sevip sevmediğini soruyoruz. “Evet ama eskisi gibi taze âşık da değilim sanırım.” deyip devam ediyor Mehmet Yılmaz: “Yaşım itibarıyla ‘şerefli mağlubiyetler’ dönemini de hatırlıyorum, sonrasını da… Bu yüzden kitabın ruhuna nüfuz etmekte hiç zorlanmadım. Aslında bizim 80’li yıllarımız trajikti ama bir yandan da komikti. O yüzden halimizle dalga geçebilen esprileri bulmakta hiç güçlük çekmedim.”

0408-silme

Ben demiştim…

2002 Dünya Kupası grubunda tur atlamamız için Brezilya’nın Kosta Rika’yı yenmesi gerekir. TV’de bir spor programı ve iki kişi konuşur:
– Abi, bu Brezilyalılar aslında Kosta Rikalıymışlar. Ataları oradan göç etmiş.
– Öyle mi yav? O zaman kesin satarlar maçı.
Üçüncü maçlarda biz Çin ile oynadık. Türkiye 3-0 kazanırken Brezilya, Kosta Rika’yı 5-2 mağlup etti. TV’de aynı spor programı ve aynı iki kişi yine konuşur.
– Abi, ben demiştim. Bu Brezilyalılar adam yav.
– Evet. Ben de demiştim, kesin yenerler diye.

Naci Yedigün

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER