‘Namaz kılmayan hayvandır’ sözüne hükümetten açıklama

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, TRT’de bir programda “Namaz kılmayan hayvandır” ifadelerini kullanan kişi için “hükümetin birşey yapmasının” söz konusu olmadığını söyledi. Canikli, “Eğer suç ise ona göre de mahkemelerimiz gerekli kararı verirler. Cezayı gerektiren bir eylem olup olmadığının takdiri bize ait değil. Bir yargı süreci başlamıştır muhtemelen, bilemiyorum. Kişisel görüşümüzün burada açıklanması farklı anlamalara sebep olabilir.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında  Çankaya Köşkü’nde saat 09.10’da başlayan Bakanlar Kurulu sona erdi. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un yerine kürsüye çıkan Nurettin Canikli, toplantının sona ermesinin ardından bir basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

ALMANYA’NIN TALEBİ VAR ANCAK VERİLMİŞ BİR KARAR YOK

Canikli’ye ilk olarak İncirlik Üssü hakkında Almanya ile bir anlaşmaya varıldığı iddiaları soruldu. Canikli, iddiaları yalanladı: “Almanya’nın talebi doğru ancak verilmiş bir karar yok. Bütün değerlendirmeler spekülasyondan ibaret.”

DİPLOMA TARTIŞMALARI KASITLI VE AHLAKİ DEĞİL

Ardından Canikli’ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diploması hakkındaki iddialar soruldu. Nurettin Canikli, “Cumhurbaşkanımızın diploması sayısız kereler kamuoyu ile paylaşıldı üniversite tarafından. Bu konuda en ufak bir tereddüt söz konusu değil. Diplomalar üzerinden çalışmalar yapıldı, kriminal dahil olmak üzere. Bütün bu gerçeklere rağmen yapılan tartışmalar kasıtlıdır ve ahlaki değildir.” ifadelerini kullandı.

NAMAZ KILMAYAN HAYVANDIR SÖZÜNE HÜKÜMET OLARAK BİRŞEY YAPMAMIZ SÖZ KONUSU DEĞİL

Ardından TRT’deki bir programda “Namaz kılmayan hayvandır” ifadelerini kullanan bir din adamı hakkındaki düşünceleri soruldu. Canikli, “TRT programını haber olarak gördük. Suç teşkil ediyorsa gerekli işlemler mahkemeler tarafından yapılır. Hükümet olarak birşey yapmamız söz konusu değil. Eğer suç ise ona göre de mahkemelerimiz gerekli kararı verirler. Cezayı gerektiren bir eylem olup olmadığının takdiri bize ait değil. Bir yargı süreci başlamıştır muhtemelen, bilemiyorum. Kişisel görüşümüzün burada açıklanması farklı anlamalara sebep olabilir.” dedi.

1 YORUM

CEVAP VER