Tiyatronun Oscar’ı gişe rekortmeni ‘Hamilton’a

“Tiyatronun Oscar’ı” olarak da bilinen Tony Ödülleri önceki akşam düzenlenen törende sahiplerini buldu. Gecenin galibi, 16 dalda aday olduğu ödüllerin 11’ini kazanan müzikal ‘Hamilton’ oldu. En iyi oyun ise Stephen Karam’ın ‘The Humans’ı seçildi. 

İzleyicinin ulaşabilirliği açısından sinema alanında verilen Oscar Ödülleri kadar dünya geneline pazarlanmasa da Tony Ödülleri, tiyatro dünyasının en önemli ödüllerinden. Amerikan tiyatrosunun kalbinin attığı New York’taki ünlü Broadway semtindeki oyunların yarıştığı ödüllerde bu yıl rekorun kıyısından dönüldü. 16 dalda aday olarak ödül tarihinin rekorunu kıran Hamilton, 11 ödülde kalarak, başka bir rekoru yakalayamadı. Tony Ödülleri’nde 2001’de Mel Brooks’un müzikal oyunu ‘Yapımcılar’ (The Producers) 12 ödül alarak tarihe geçmişti.

BİLETLERİ 849 DOLAR

Broadway’de sezon boyu kapalı gişe oynayan ‘Hamilton’, hip-hop tarzından bir müzikal. Amerikalı yazar Ron Chernow’un aynı adlı 800 sayfalık eserinden uyarlanan müzikal, ABD mali sisteminin kurucusu, ilk ABD Hazine Bakanı ve 10 doların üzerinde resmi bulunan Alexander Hamilton’un hayatını konu alıyor. Alaxander Hamilton, 1804’te New York’ta Başkan Thomas Jefferson’ın yardımcısı Aaron Burr ile yaptığı düelloda hayatını kaybetmişti.

‘NEFRET ASLA KAZANAMAYACAK’

‘Hamilton’, müzikleriyle Grammy ödülü ve tiyatro dalında 2016 Pulitzer Ödülü de kazanmıştı. 65 milyon doları aşan gişe geliriyle de bir başka rekora imza atan oyunun biletleri, Tony Ödül Töreni’nden bir hafta önce 849 dolara satılıyordu. 2016 Ocak ayından bu yana Richard Rodgers Tiyatrosu’nda sahnelen oyunun önümüzdeki dört aya dair temsillerinin biletleri geçtiğimiz günlerde satışa çıktı.

İngiliz televizyon programcısı ve komedyen James Corden’in sunduğu Tony Ödülleri, Orlando saldırısının gölgesinde geçti. Beacon Tiyatrosu’nda düzenlenen törene Orlando saldırısı kurbanları için yapılan konuşmalar damgasını vurdu. Ödüller Orlando saldırısı kurbanlarına adanırken, sunucu James Corden, 70. Tony Ödül Töreni’ni Orlando mesajıyla başlattı: “Nefret asla kazanamayacak!”

Hamilton’ın 11 dalda ödül aldığı gecede En İyi Oyun ödülü, Stephen Karam’ın yazdığı ‘The Humans’ oyununun oldu. Hamilton oyununun da etkisiyle müzikal dalda oyuncu ödüllerinin dördünün de siyahi adaylara gitmesi, akıllara Oscar ödüllerini getirdi. Görünen o ki, tiyatro dünyası ayrımcılık ve eşitlik konusunda sinemanın birkaç adım önünde…

70. Tony Ödülleri 

Müzikal: Hamilton
Oyun: The Humans
Canlandırma Oyun: Arthur Miller’s a View from the Bridge
Canlandırma Müzikal: The Color Purple
Erkek Oyuncu: Frank Langella (The Father)
Kadın Oyuncu: Jessica Lange (Long Day’s Journey Into Night)
Yardımcı Erkek Oyuncu: Reed Birney (The Humans)
Yardımcı Kadın Oyuncu: Jayne Houdyshell (The Humans)
Müzikal – Erkek Oyuncu: Leslie Odom Jr., “Hamilton”
Müzikal – Kadın Oyuncu: Cynthia Erivo, “The Color Purple”
Müzikal – Yardımcı Erkek Oyuncu: Daveed Diggs (Hamilton)
Müzikal – Yardımcı Kadın Oyuncu: Renée Elise Goldsberry (Hamilton)
Yönetmen: Ivo Van Hove, “Arthur Miller’s A View from the Bridge”
Müzikal Dalda Yönetmen: Thomas Kail, “Hamilton”
Uyarlama: Arthur Miller’s A View from the Bridge
Müzikal Uyarlama: The Color Purple
Koreografi: Andy Blankenbuehler (Hamilton)
Kostüm: Clint Ramos (Eclipsed)
Müzikal Dalda Kostüm: Paul Tazewell (Hamilton)
Müzikal Senaryo: Lin-Manuel Miranda (Hamilton)
Özgün Müzik: Hamilton
Orkestrasyon: Alex Lacamoire (Hamilton)
Müzikal Dalda Işık: Howell Binkley (Hamilton)
Işık: Natasha Katz (Long Day’s Journey Into Night)

Mahir Demir

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER