Merkez, politika faizini değiştirmedi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizi ve koridorun alt bandını değiştirmedi, faiz koridorunun üst bandında ise piyasanın tahminleri doğrultusunda 50 baz puan indirime gitti. TCMB politika faizini halen yüzde 7,5 faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini yüzde 7,25 seviyesinde tutarken, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini ise yüzde 9,50’den yüzde 9’a çekti.

TCMB, Murat Çetinkaya başkanlığındaki üçüncü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunun üst bandında gerçekleştirdiği ve ölçülü olarak nitelendirdiği indirimlere haziran ayında da 50 baz puanla devam etti. Böylece bu yıl üst üste yapılan dört indirimle üst bantta yapılan indirimler toplam 175 baz puana ulaşmış oldu.

Analistler haziran ayı PPK metninde önümüzdeki dönemde üst banttaki indirimlerde sona gelindiğine dair bir sinyal verilmemesinin de etkisiyle küresel koşulların desteklemesi halinde üst banttaki indirimlerin devamını bekliyor.

TCMB metninde para politikasındaki sıkı duruş sürdürüleceği, önümüzdeki dönemde para politikası kararlarının enflasyon görünümüne bağlı olacağı ile enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmelerin para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceğine ilişkin ifadeler korundu.

Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu, “Fed’in faiz artırımlarını ilk açıkladığı plana uygun şekilde yapamayacağının ortaya çıkmasıyla birlikte TCMB’nin eli rahatladı. Faiz indirimleri devam edecektir, ancak bu aydan sonra illa 50 baz puan indirim olacak diyemem. Belki 25 belki 50 baz puan küresel rüzgara göre şekillenecek indirimler devam edecektir.” dedi.

Çetinkaya göreve geldikten kısa süre sonra yaptığı ilk açıklamada, tek bir politika faizi ile daha dar ve simetrik bir faiz koridorunu hedeflediklerini, koşullar elverdiği ölçüde sadeleşme adımlarına devam edeceklerini söylemişti.

Bankacılar bugün yapılacak olan ekonomist toplantısında önümüzdeki dönem para politikasına ilişkin de daha net sinyal almaya çalışacaklarını belirtti. TCMB bir önceki ekonomist toplantısında üst bantta indirim alanının sınırlandığını, sadeleşme sürecinde yüzde 7,5-8,5 arasında, politika faizi ile ortalama fonlama maliyeti arasında bir yerde tek bir faize doğru ilerlendiği mesajını vermişti. Halk Yatırım tarafından PPK sonrası yayımlanan raporda da, “Faiz koridorunun daraltılmasında sona gelindiğine dair bir sinyal yok.” görüşüne yer verildi.

Tüketici fiyatları enflasyonu gıda kaleminde düşüşün sürmesine paralel mayıs’ta beklentilerin altında yüzde 0,58 artarken, yıllık enflasyon nisan ayında gerilediği son üç yılın en düşük seviyesinden uzaklaşmayarak yüzde 6,58 oldu. ANKARA REUTERS

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER