Hükümet ile uyumlu yargı mensuplarına ödül

Bölge adliye mahkemelerinde görev dağılımı belli oldu. HSYK’nın ceza dairelerine atadığı isimler ise dikkat çekti. Balyoz davasında beraat veren hâkimden KPSS davasına bakan hâkime kadar hükümet ile uyumlu çalışan yargıçlar, daire başkanlıklarına getirildi.

Yargıtay’ın iş yükünü azaltma amacıyla kurulan Bölge Adliye Mahkemeleri (BAM), 20 Temmuz’da faaliyete geçecek. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Bölge Adliye Mahkemeleri ile ilgili yetki kararnamesini yayımladı. Bin 34 hakim ve savcının atandığı mahkemelerdeki görev dağılımında hükümetle uyumlu olma dikkat çekti. Bazı görev dağılımları şöyle:

Ankara BAM 4. Ceza Dairesi: Örgütlü suçlara bakacak olan Ankara’daki BAM 4. Ceza Dairesi’nin başkanı Yargıtay Savcılığı’ndan Beytullah Metin, üyeleri Zekeriya Samancı, Mustafa Demirel ve Harun Dinç oldu. Samancı, ‘Hanefi Avcı, Ergenekon ve Balyoz’ gibi davalarda ‘bozma’ yönünde tebliğname hazırlayan Yargıtay cumhuriyet savcısıydı.
Ankara BAM 2. Ceza Dairesi: KPSS davasına bakan Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı Musa Yeşil, kasten öldürme ve kasten yaralama suçlarına bakacak olan Ankara BAM 2. Ceza Dairesi Başkanlığı’na getirildi.

İstanbul BAM 15. Ceza Dairesi: Yeniden görülen Balyoz davasında bütün sanıkları beraat ettiren İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Özlem Karaçam, kaçakçılık suçlarına bakmakla yetkili İstanbul BAM 15. Ceza Dairesi’nin başkanlığına atandı.
İstanbul BAM 10. Ceza Dairesi: Hâkimler Süleyman Karaçöl, Metin Özçelik ve Mustafa Başer’i tutuklayan, 17-25 savcılarına yakalama kararı çıkaran Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Asuman Yetişkin, kasten yaralama suçlarına bakacak olan İstanbul BAM 10. Ceza Dairesi’nin başkanlığına getirildi.

İzmir BAM 2. Ceza Dairesi: 17 Aralık savcısı Celal Kara hakkında soruşturma izni veren Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ümit Selçuk Doğan, terör suçlarına bakacak olan İzmir BAM 2. Ceza Dairesi’nin başkanı oldu.
İzmir BAM 4. Ceza Dairesi: İzmir ‘askeri casusluk’ davasında sanıkların tamamının beraatine karar veren Orhan Kızıltaş ise kasten öldürme ve kasten yaralama suçuna bakacak olan İzmir BAM 4. Ceza Dairesi başkanlığına atandı.

ANKARA MuhabirAjans

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER