Ramazan’da Mescid-i Aksa

Hayırseverlerin yardımıyla Aksa’nın avlusunda Ramazan ayı boyunca sofra kuruluyor. Hem sofralar hem de gönüller şenleniyor. Eller Rahman’a açılıyor.

Akşam güneşi sarı kubbenin üzerinden batarken, Müslümanlar Mescid-i Aksa’nın avlusunu dolduruyor. Barışın sembolü zeytin ağaçlarının altında hummalı bir şekilde sofralar kuruluyor. İmamın davudi sesinden ezanın nağmeleri dökülüyor. Mescid-i Aksa’nın avlusu bayram yerine dönüyor. Omuz omuza Müslümanlar kardeşleriyle ekmeklerini paylaşıyor. Hayırseverlerin yardımıyla Aksa’nın avlusunda Ramazan ayı boyunca sofra kuruluyor. Ramazan’ın bereketiyle hem sofralar hem de gönüller şenleniyor. Eller Rahman’a açılıyor. Yıllarca acı çeken topraklara barış gelsin diye. Çileler, baskılar son bulsun diye dualar ediliyor.

Birçok Filistinli yasak nedeniyle Aksa’daki duaya ortak olamıyor. Mescid-i Aksa’ya gelenler, Filistinlilerin küçük bir bölümü. İsrail, Batı Şeria’da yaşayan 45 yaş altı Filistinlilerin Kudüs’e dahi girmesine izin vermiyor. İsrail baskısı mescidin girişinde başlıyor. Kapılar polislerce tutulmuş. Kimlik kontrolüyle giriliyor. Yabancı turistler öğle namazına kadar ziyaret edebiliyor. Üzerinde dini yazdığı için Türklerden normal kimlik istiyorlar. Aksa’da İsrail hükümetinin izin verdiği kadar ibadet ediliyor. Sık sık mescid, ibadete kapatılıyor. Müslümanlar da protesto gösterisinde bulunuyor. Polis ekiplerinin en ufak gösteriye dahi tahammülü yok. Sert müdahalede, ölümler ve gözaltılar yaşanıyor. Geçtiğimiz yıl İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlal ve kısıtlamaları nedeniyle şehirde çatışmalar yaşanmıştı. Benzer gösterilerde polis ve askerler mescidin içine kadar girerek çevreyi tahrip etmişti. Üç din için de kutsal olan Kudüs, her an patlamaya hazır bir bomba gibi. Sık sık çatışma ve ölümler yaşanıyor.

Untitled-1

Untitled-1

Bu kutsal beldede Müslüman mahalleleri Ramazan boyunca ışıklarla donatılıyor. Evlerden Kur’an sesleri sokağa taşıyor. Gün içinde mescide gelenler namaz kılıp, Kur’an-ı Kerim okuyor. Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’dan Filistinliler ebediyete uğurlanıyor. Aksa’yı hiç göremeyen, uzaktan hasret çekenler de çok. Birçok Filistinli, yasaklar nedeniyle mescide giremiyor. Gazze Şeridi’ndeki 2 milyon Filistinlinin ise Mescid-i Aksa’ya gitmek bir yana bulundukları bölgeden çıkmalarına müsaade edilmiyor. İsrail son dönemde Gazze’den sadece cuma günleri yaklaşık 300 yaşlı Müslüman’ı özel otobüslerle alıp Mescid-i Aksa’ya götürüyor. Onlara sağlanan imkân bu kadar. Filistin’de her Müslüman’ın evinde hasreti temsilen bir Aksa resmi bulunuyor. ‘Bir gün mutlaka göreceğiz’ umuduyla yaşıyorlar.

Şule Tülin Üner

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER