Kravatlar fora

‘Eskiden burada kravatsız adam göremezdiniz’ ile ifade edilecek kadar vazgeçilemez bir kibarlık ve ciddiyet timsali idi kravat. Ancak bu boyundan aşağı doğru sarkan kumaş parçası, şimdilerde zor günler yaşıyor. Modacıların önemli bir kısmı kravata sırtını döndü. Gençler ve şirketler de onsuz yaşamayı sevdi.

Erkeklerin en önemli aksesuarları arasında yer alan kravat, iş hayatının olmazsa olmazlarından(dı). Ciddiyetin sembolü olarak da görülen bu takı, 1980’li yıllardan beri neredeyse bir zorunluluk. Sadece resmiyeti temsil eden memurlar için değil, birçok kurumsal işyerinde kravat takma bir mecburiyet. Ancak özgürlüklerin ve rahat yaşamın bir tarz haline geldiği 21. yüzyılda kravat kullanımı eski önemini kaybediyor. Google, Facebook ve benzeri dev şirketlerdeki kıyafet özgürlüğü Türkiye’deki birçok kurumsal şirkette de etkisini gösteriyor. Eczacıbaşı ve Anadolu Holding’de kravat takma zorunluluğu bulunmazken Koç Holding ve Doğan Holding gibi Türkiye’nin önde gelen şirketlerininde çalışanları da toplantılar dışında rahat çalışma kıyafetleri tercih edebiliyor. Sadece plaza çalışanları değil kravatla özdeşleşmiş siyasiler bile bugün bu aksesuarı rafa kaldırıyor.

Meclis’te takmak zorunda kalsalar bile seçmen bölgelerinde daha rahat hatta spor kıyafet tercih eden siyasilerin sayısı artıyor. Her ne kadar kravat, eski popülerliğini kaybetse de bu aksesuardan vazgeçemeyen insanlar da yok değil. Kravatı erkekliğin simgesi ve şık bir takımın vazgeçilmezi olarak görenler hâlâ bu aksesuara sıkı sıkıya bağlı. Moda Marka Danışmanı Kezban Karagöz, son dönemde insanların daha rahat olmak istediği için kravattan vazgeçtiğini söylüyor. Kravat kullanımının gençlerde azaldığını dile getiren Karagöz, “Özellikle Y kuşağı denilen genç nesil, artık kravatı çok fazla tercih etmiyor.

Önemli siyasi figürlerin kravat takmaması genç kuşağı ciddi anlamda etkiliyor.” diyor. Ancak modacı Karagöz ne olursa olsun kravat kullanımının devam edeceği kanaatinde. Karagöz, erkeklerin kravatı bırakamayacağını ise şu sözlerle özetliyor: “Kravat hiçbir zaman tarih olmaz. Çünkü erkekler için bir klasik. Tabii ki gün geçtikçe kravatta da bazı değişimler olacak. Zaten şu anda daha rahat modellere doğru bir yönelim var.”

KRAVATIN 2400 YILLIK GEÇMİŞİ VAR

“Kravat tarih mi olaca?” tartışmaları yapanlar biraz araştırdığında bu aksesuarın 2 bin 400 yıllık geçmişiyle zaten bir tarih olduğunu görüyor. Zira tarihi Milattan Önce 3. yüzyıldaki Çin İmparatorluğu’na dayanıyor. Asıl ününe kavuşturan ise Hırvatlar. Kelime anlamı da Fransızca Hırvat anlamındaki ‘Cravete’ sözcüğünden geliyor. XIV. Louis devrinde 30 yıl savaşları sürerken 160 bin lejyonerden oluşan Fransız ordusunda görev yapan Hırvat askerler boyunlarındaki bir kumaş parçası ile dikkat çekiyor. Hırvat askerlerden bu boyun bağını gören Fransızların ülkesine dönmesiyle Fransa kravatla tanışıyor. Daha sonra Fransız aristokrasisinde bu aksesuar moda oluyor. 18. yüzyılda kravat bugünkü formuna yakın bir hal alıyor.

01(8)
İtalya Başbakanı Matteo RenzI

KRAVATSIZ SİYASîLER GENÇLERİ ETKİLİYOR

Siyasetçiler kravatla bütünleşenlerin başında geliyor. Buna rağmen bazı siyasiler kravat takmamayı tercih ediyor. Yunanistan’ın genç başbakanı Aleksis Çipras, kravatı sevmeyen siyasilerden. Gençliğini sol gruplarda geçiren Çipras, kravat takmayarak halka ‘sizden biriyim’ mesajı veriyor. Cumhurşbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Matteo Renzi gibi birçok siyasetçi Çipras’a kravat hediye etmesine rağmen genç başbakan kravat kullanmamakta ısrarlı. Diğer yandan Çipras’a kravat hediye eden Renzi, kravat tercih etmediği için ülkesinde modacıların hedefi haline geldi. Yakası açık beyaz gömlekler giydiği için Renzi, ünlü modacı Giorgio Armani’nin eleştiri oklarından kaçamamıştı. Amerikan Başkanı Barack Obama da bazı zamanlar kravatı tercih etmeyen devlet başkanlarından birisi.

FARUK AKAR

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER