Doğarken üniversiteye göbekten bağlanıyorlar!

İslam dininde yeri yok ama hayatın içinde var. Evet göbek bağı gömme hurafesi şimdilerde güç kaybetse de yaşamaya devam ediyor. Kabuk değiştirerek, yeni yeni argümanlar içine katarak. Boğaziçi Üniversitesi’nin kampüsüne gömülen yüzlerce göbek bağı var desem konuya iyi bir giriş yapmış oluruz herhalde. 

“Çocuğum en iyi okullarda okusun, derslerine çalışsın ve Boğaziçi Üniversitesi’ni kazansın” diye düşünenlere kötü bir haberimiz var. Güzel düşünüyorsunuz ama yeterli değil. Siz çocuğunuz doğduğunda göbek bağını Boğaz manzaralı bu Türkiye’nin en yüksek puan ile öğrenci alan üniversitesinin bahçesine gömmedi iseniz maça yenik başladınız demektir! Şaşırmayın. Sizin gülüp geçtiğiniz, hurafe deyip burun kıvırdığınız hadisenin birçok alıcısı var. İşte hikâyesi…

Fazlı M.’nin geçtiğimiz aylarda bir kız çocuğu dünyaya geldi. Genç baba, kızı Beyza’nın göbek bağını Boğaziçi Üniversitesi’nin kampüsüne gömdü. Daha önce hiç duymadığı bu durumu eşinin ısrarlarına dayanamayarak yaptığını söylüyor. Üniversitenin güvenlik görevlisinin rahat tavırları da onu şaşırtmış: “Göbek bağını gömmek için okula gittiğimde güvenlik görevlisi yanıma yaklaşıp ‘Ne yapıyorsun?’ diye sordu. Ben de ‘Kızımın göbek bağını gömüyorum’ deyince ‘Tamam o zaman’ deyip uzaklaştı. Meğer herkes geliyormuş. Güvenliğin rahat tavrının sebebi buymuş.”

Göbek bağı gömme âdeti, Türkiye’de şu anda çok az uygulansa da çok eski geleneklerden biri. İlk ortaya çıkışının, kadınların hastanede doğum yapmadığı yıllar olduğu söylenir. Halk arasında ‘bebeğin eşi’ diye tabir edilen plasentanın gömülmesi, ortadan kaldırılması gereken bir ihtiyaç düşüncesiyle başlamış. Eğer gömülmez ve uluorta bir yerlere atılırsa plasentanın başına gelenlerin, çocuğun geleceğine etki edeceği düşüncesi hakim olmuş. Bu çerçevede eskiler plasentayı temiz bir beze sarıp, üzerine basılmayacak bir yere gömerlermiş. Zamanla bu durum ‘çocuğun eşi’ nereye gömülürse, hayatı da ona göre şekillenir anlayışına dönüşmüş. Kimi aileler eğitimli olsun diye üniversite bahçesine, kimisi evine sadık olsun diye evde saklamayı, kimileri de adaletli olsun diye adliye bahçelerine gömmeyi tercih etmiş. Aslında bunun hurafe olduğu bilinse de hâlâ göbek bağını gömerek çocuğun hayatının şekilleneceğine inananlar var. İstanbul’da yaşayan ailelerin en çok tercih ettiği mekân ise Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü. Aileler iyi eğitim alsın, ‘büyük adam olsun’ diye çocuklarının göbek bağını üniversitenin boğaz manzaralı kampüsüne gömüyor. Mühendis olsun diyenler mühendislik fakültesine, kaymakam, vali veya siyasetçi olmasını isteyenler idari bilimler fakültesine, akademisyenlik için de fen-edebiyat fakültesi tercih ediliyor. Yani aileler, kampüsün birçok noktasını adeta kazarak çocuklarının göbek bağını gömüyor.

GÜVENLİK GÖBEK BAĞI GÖMENLERE SES ÇIKARMIYOR

Genç baba Fazlı M. de kızının göbek bağını gömmek için Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih edenlerden. Eşinin ısrarıyla Beylikdüzü’ndeki evinden Etiler’e kızı Beyza’nın göbek bağını bir beze sararak getirir. Gayet rahat şekilde Boğaziçi Üniversitesi’nin Etiler kapısından girerek, idari bilimler fakültesine yönelir. Bir ağaç dibine Beyza’nın göbek bağını gömmeye başlar. Tam bu esnada güvenlik görevlisi gelir ve ne yaptığını sorar. Fazlı M., kızının göbek bağını gömdüğünü söyleyince görevli izin verir. Genç baba da güvenlik görevlisinin müdahale etmeyişine çok şaşırır. Eve dönüp hem eşine hem de üniversitede okuyan arkadaşlarına sorunca durumu anlar. Fazlı M., yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Kızımın göbek bağını gömüyordum ki güvenlik görevlisi geldi. Ne yaptığımı sordu. Ben de iyi eğitim alsın diye kızım Beyza’nın göbek bağını gömüyorum dedim. Görevli ‘tamam o zaman’ diyerek yanımdan ayrıldı. Güvenlik görevlisinin rahat tavrına anlam veremedim. Eşime ve Boğaziçi’nden mezun olan arkadaşlara anlattığımda ise gerçeği anladım. Meğer birçok insan göbek bağını gömmek için üniversiteye geliyormuş. Görevliler de gelenlere bir şey demiyormuş. Durum sıradanlaşmış anlayacağınız.” Genç baba, eşinin ısrarıyla gömse de kızının kaymakam daha sonra vali olması için iktisadi idari bilimlerin bahçesini seçtiğini söylüyor.

bebek

5 çocuktan göbek bağı gömülen 4’ü Boğaziçi’ni kazanmış

Göbek bağı için Boğaziçi Üniversitesi’ni tercih eden Kaymaz ailesinin 2’si kız 5 çocuğu var. Kaymazlar, dört çocuğunun göbek bağını üniversitenin bahçesine gömmüş. Sadece bir çocuklarının göbek bağını oraya gömmemişler. Göbek bağı gömülen 4 çocuk Boğaziçi’ni kazanırken gömülmeyen İTÜ’yü kazanabilmiş. Kaymaz ailesinin ikinci erkek çocuğu Muhammed, aile bireyleri olarak abisi Ömer’e şaka yollu takıldıklarını anlatıyor: “2 ablam Boğaziçi’nde siyaset bilimi mezunu. Ben de Boğaziçi işletmede10n mezun oldum. En küçüğümüz Osman da iktisat 3’üncü sınıfta. Sadece abim Boğaziçili değil. Onunla ‘Ailenin yüz karası’ diye dalga geçiyoruz. Annem, babam resmen bize torpil geçmişler.”

‘Göbek bağının falan yere gömülmesi çocuğa bir şey kazandırmaz’

İlahiyatçı Doç. Dr. Abdülkadir Etöz, göbek bağı gömme âdetinin hurafe olduğunu dile getirdi. Çocuğun göbeğinin gömüldüğü yerin ona hiçbir şey kazandırmayacağını kaydeden Etöz, “İnsanlar göbek bağının çeşitli yerlere gömülmesinin uğur getireceğine inanıyorlar. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in beyanına göre uğurlu ve uğursuz diye bir şey yok. Bunlar hurafe. Hayırlı ve şerli işler var. Hayır ve şer Allah’tandır. Burada gizli bir şifre var aslında. Çocuğun göbek bağı falan yere gömüldüğünde çocuğun şansına istikbalde talih gelir diyorlar. Peki bu talihi kim döndürecek? Allah hesaba katılmıyor. Bunlar saçma şeylerdir, hurafelerdir.” şeklinde konuştu.

SÜLEYMAN KAYHAN

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER