Definecilerin talan ettiği türbe sahipsiz kaldı

Osman Gazi’nin silah arkadaşı İsa Sofu’nun türbesi ilgisizlik kurbanı. Restorasyon için yapılan müracaatlar sonuçsuz kaldı. Defineciler, kapısına kilit vurulan türbeyi talan etti. Naaşın bulunduğu sanduka kırıldı, türbenin içi tamamen kazıldı.

Bilecik’te iki sene önce definecilerin talan ettiği Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin silah arkadaşı İsa Sofu Türbesi, ilgisizlik kurbanı oldu. Söğüt’e bağlı Borcak köyündeki türbenin restorasyonu için köylülerin resmi makamlara yaptıkları müracaatlar cevap bulmayınca kapısına kilit vurulan 700 yıllık türbe adeta harabeye döndü.
Osman Gazi’nin silah arkadaşı İsa Sofu’nun Bilecik’in Söğüt ilçesine bağlı Borcak köyündeki türbesini 2014 yılında altın arayan defineciler talan etti. Naaşın bulunduğu sanduka kırılarak yaklaşık 1 metre kazıldı. Sadece sandukanın altı değil, türbenin içi tamamen kazıldı. Talan, 1921’de işgalci Yunan askerlerinin Ertuğrul Gazi’nin sandukasını kırıp türbeyi kazması olayını hatırlattı. Aradan geçen 2 seneye rağmen İsa Sofu Türbesi, onarılmadı. Borcak Köyü Muhtarı Osman Çırakoğlu, resmi makamlara yaptıkları müracaatlara cevap bulamamaktan yakındı.

Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün internet sitesinde ‘dinsel yapı’ olarak adlandırılan türbenin içler acısı halinin yürek burktuğunu belirten Muhtar Çırakoğlu, “Türbe, uzun yıllar Borcak köyü ve Söğüt halkının ziyaret ettiği yerlerden biriydi. Ancak zamanla bu gelenek biraz unutulsa da köy halkı her fırsatta bu tepedeki emanetine sahip çıkıyordu. Fakat definecilerin talan ettiği türbe şimdilerde ilgisizlik kurbanı. Resmi makamlara müracaat ettik; ancak netice alamadık.” dedi.

Borcak köyünde bulunan türbe, kare planlı, üzeri kubbeli, moloz taş ve tuğladan inşa edilmiş. Osmanlı Devleti’nin ilk dönemlerinde yaşayan İsa Sofi, bilgin, gönül dostu, ermiş, ulu bir insan olarak biliniyor. Söğüt civarında Sır Hoca, Kara Tekin, Kamuran Tekke, Taşça Dede, Kumral Dede, Süleyman Bey isimleri ile anılan türbe ve yatırlar da ziyaretçilerin ilgi gösterdiği mekânlar arasında yer alıyor. BAKIŞ HABER MERKEZİ

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER