Futbol rüyası bitti, Fransa kaldığı yerden

Fransa, Euro 2016 Futbol Şampiyonası ile halının altına süpürdüğü problemlerle baş başa kaldı.

Mart ayında çalışma yaşındaki değişiklileri protesto etmek için sokağa dökülen yüz binlere Mayıs ayında ulusal havayolu ve demiryolu şirketleri, rafineri çalışanları ve sendikaların destek vermesiyle Fransa’da hayat durmuştu. Bir aylık futbol arasının ardından tekrar protestolar ve tartışmalar gün yüzüne çıktı.

Dünyanın en önemli ikinci futbol organizasyonu olan Avrupa şampiyonası hükümet ve işçi sendikaların restleşmelerinin gölgesinde başlamıştı. Euro 2016 öncesinde Fransa’da hayat durma noktasına gelmişti. Akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluşurken şirketler milyarlarca Euro zarar açıklamıştı. Taraflar geri adım atmasa da araya hakemin düdüğü girmiş ve tartışmalar bir aylık futbol arası verilmişti. İlk günlerde Rusya ve İngiltere arasındaki maçta gerilim yükselse de 1 ay sorunsuz geçti. Ne var ki final gecesi hakemin son düdüğü Fransa’yı uykusundan uyandırdı ve ilk günden protestolar başladı. Final günü taraftarlar için ayrılan fanzone çevresinde polisle karşı karşıya gelen grup gerçeklere dönüşün sinyalini verse de finalden bir gün sonra süt üreticilerinin sokağa inmesiyle protestolar tekrar başladı. “Nuit debout” (gece ayakta) protestocuları da sosyal medya hesaplarından 12-17 Temmuz tarihlerinde Paris’teki Cumhuriyet Meydanı’nda akşam 18 ila 22 arasında protestolara devam edeceklerini duyurdu.

Hükümet bir taraftan terör saldırılarına karşı önlem almaya çalıyordu. 2015’in Kasım ayında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande stadyumda olduğu sırada giriş kapısında patlayan bomba ülkede şok etkisi oluşturmuştu. Avrupa’da futbolun dev organizasyonu öncesi korku artmış devlet, güvenlik seviyesini en üst seviyeye çıkarmıştı. Tüm bu olumsuzlukların zirve yaptığı dönemde 10 Haziran tarihi geldi ve ülkede gündem bir anda değişti her şey normale döndü.

Süt üreticileri sokağa döküldü
11 Temmuz pazartesi gecesi “Yoplait” şirketinin önünde toplanan süt üreticisi çiftçiler, şirketin süt alımındaki fiyat indirimlerini protesto etti. Traktörleriyle yolu kapatan çiftiler ateş yakıp trafiği engellediler. Saatlerce süren protestolarda yakılan saman ve tekerler sebebiyle itfaiye olaya müdahale etmek zorunda kaldı. Fransa’nın birinci süt üreticisi kooperatifi SODİAAL 2015 yılında 5 milyar Euro gelir elde etmişti. Sendika ve kooperatif yetkilileri açıklama yaptı; eğer bu şekilde devam ederse Fransa’da süt üretiminin düşeceğini söylediler.

Hakemin son düdüğü ile İslam tartışmaları başladı
Fransa’nın en etkili gazetelerinden “Liberation” Avrupa’nın birinci gündem olarak konuştuğu ve Fransa’da düzenlenen dev futbol organizasyonun en önemli maçının oynanacağı gün gazetenin birinci sayfasına İslam tartışmasını taşıdı. 10 Temmuz final günü henüz maç oynanmamışken “Liberation” birinci sayfasını ikiye bölmüş yarısını Fransa- Potekiz maçına ayırırken diğer yarsını “Fransa’da İslam’ın yeri” başlıklı iki politikacı ile yapılan röportajı ertesi günün okuyucuları ile paylaşacağını duyurmuştu. Röportajda İslam konusu üzerinde siyaset yürütmenin ülkeye vereceği zarar değinilirken, bir yandan da uzun süredir tartışılagelen; camilerin finansmanı, imamların eğitimi, radikalleşme ve başörtüsü gibi konularda irdelenmiş.

Liberation, Sosyalist Parti milletvekili Benoit Harmon ve Fransa’nın kuzeyinde Tourcoing belediye başkanı Gerald Darman ile 2017 seçimleri öncesi İslam konusu üzerinde yaptığı röportajı yayınladı. Özellikle terör saldırılarından sonra camilerin finansmanı, radikalleşmelere karşı imamların eğitimi, ve başörtüsü gibi konular gündeme gelmişti bu röportajda da bu konular irdelenmiş. Siyasiler “İslam “konusunun siyasi malzeme yapılmaması gerektiği, Müslümanlar konusunda toptancılığa giderek suçlamaların yapılmasının ülkeye zarar vereceği üzerinde hemfikirler. Bunun yanı sıra radikalleşme, IŞİD’e katılımlar, camilerin finansmanı gibi konularda önlemlerin alınması ve denetimlerin artırılması gerektiğini düşünüyorlar. Avrupa’da, “Brexit” ile aşırı sağın eli güçlenirken, göçmen meselesi, yabancılar ve İslam konusu önümüzdeki günlerde sadece Fransa’nın değil tüm Avrupa’nın gündemi olacağı aşikâr. Seçimlere giden ülkeler açısından bu tartışmaların daha da artacağı kesin.

Avrupalıların yüzde 59’u mültecileri terörle bağlantılı görüyor
Amerika merkezli bir şirketin Avrupa genelinde yaptığı araştırmaya göre, Avrupalıların yüzde 59’u mültecileri terörle bağlantılı görüyor. Bu durum önümüzdeki günlerde göçmen konusunun Avrupa’da baş ağrıtıcı konular sıralamasında önlerde yer alacağını gösteriyor. Fransa’da, mültecilerin terör saldırısı ihtimalini artırdığını düşünenlerin oranı yüzde 46 iken, Birleşik Krallık’taki katılımcıların yüzde 52’si, Almanya’da yüzde 61’i, Polonya’da yüzde 71’i ve Macaristan’da yüzde 76’sı aynı görüşü paylaşıyor.

MuhabirAjans

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER