Anladık, hepimiz bir aileyiz

Bir önceki filmde kıtaların ayrılmasına neden olan sincap Scrat, bu kez dünyayı kıyametin eşiğine getiriyor. Bütün sempatisine rağmen Büyük Çarpışma, Buz Devri serisinin tıkandığını, içerik tasarımcılarının ve çizerlerin hikâyeyi yenileyemediğini gösteriyor.

Animasyon filmler, epeyce bir zamandır aile ‘çizgisinde’ seyrediyor. Çocuklarının yedeğinde ‘kerhen’ sinemaya giden ebeveynlerden ziyade, onların ellerinden tutarak, çoğu zaman da onlardan çok gülerek çizgi film izleyen anne-babalar var artık. Bunu Türkiye ve dünyadaki ebeveyn profili değişikliğine bağlayabilir miyiz? Belki…

Ancak daha çok, animasyonlardaki teknolojik ve içerik değişiklikler etkili. Gerçeğin kırılıp büküldüğü, hayal dünyasının ufuklarına hitap eden görselliğiyle çocuklara, diyaloglarıyla da -çoğunlukla- büyüklere sesleniyorlar. Dolayısıyla ailenin bütün bireyleri ‘avlanmış’ oluyor. Bu açıdan bakınca Buz Devri serisi başlı başına bir ‘aile animasyonu’.

KIYAMET TETİKÇİSİ SİNCAP

Serinin maskotu Scrat’in meşe palamudunun peşinde sürüp giden mücadelesi beşinci adım Buz Devri: Büyük Çarpışma’da da devam ediyor. Sevimli sincap, bu kez palamut sevdasına uzaya kadar gidiyor. Güneş sisteminde geziniyor, göktaşlarına çarpıyor ve her zaman olduğu gibi, küçük sakarlığıyla büyük değişimlere yol açıyor. Bir önceki filmde, meşe palamudunu kovalarken kıtaların ayrılmasına neden olan Scrat, bu kez dünyayı kıyametin eşiğine getiriyor.

DÜĞÜN DERNEK İŞLERİ

‘Tembel hayvan Sid, mamutlar Manny ve Ellie, kaplan Diego ile eşi Shira ve farelerden oluşan ‘geniş aile’, Scrat’in sakarlıklarından habersiz düğün hazırlığı yapmaktadır. Manny ve Ellie’nin kızları Şeftali, Julian ile evlenecektir. Ancak Manny bir türlü Julian’a ısınamaz. Scrat’in tetiklediği meteor yağmurundan kaçan sürü, yolda dinozorlar dünyasında yaşayan eski dostları korsan Buck’a rastgelir. Buck, büyük bir göktaşının dünyaya çarpmak üzere olduğunu haber verir ve bunu engellemek için sürüden yardım ister…

Buz Devri serisi; içeriği, sosyo-kültürel mesajları, telkinleri ve hikâye katmanlarıyla her adımda aileyi daha da merkeze aldı. Seride, Amerikan muhafazakârlığına uygun bir şekilde, başına buyruk kahraman tipinin yerine, önceliği bir arada yaşamaya veren, aile duygusu güçlü karakterler öne çıktı hep. Farklı hayvanlardan oluşan küçük sürü, bir ‘büyük aile’ olarak engelleri aşarken, kendi içlerindeki küçük topluluklar da aile olma sürecini yaşadı. İlkin Manny ile Ellie aile kurdu, ardından ‘yalnız kaplan’ Diego, Shira ile tanıştı. Tembel hayvan Sid, ninesiyle birlikte bir aile profili çizdi. Bir ara Scrat bile ‘ruh ikizini’ bulmuştu ama aralarına meşe palamudu girdi. Beşinci adımda sadece Manny ile Ellie’nin kızı Şeftali değil, Sid de muradına eriyor.

AİLE BOYU GÖNDERME!

Evet, aile önemli. Ancak Buz Devri’nin kaba ve özentisiz bir üslupla sıradanlaştırdığı aile vurgusu artık iyice sıkıcı bir hal aldı. Büyük Çarpışma da dönüp dolaşıp aynı sularda çırpınıyor. O kadar ki, adamakıllı bir olay örgüsü, yan hikâye, katman, geçiş bile yeterince düşünülmemiş. Varsa yoksa aile! Geri kalan kısımları ‘gönderme, saygı duruşu’ vs. diyerek kotarırız anlayışının sakilliği filmin her karesinden sızıyor. Kubrick’in 2001: Uzay Macerası’ndan Matt Damon’lı Marslı’ya, Yerçekimi’nden Avatar’a kada bir dizi bilim-kurgu filme atıf yapan Büyük Çarpışma’nın esas ‘esintisi’ kıyamet temalı filmler. Armageddon (1998) ve Derin Darbe (1998) filmlerindeki gibi göktaşı ile gelen kıyamet endişesi, karakter motivasyonlarının tetikleyici unsuru. Bunun dışındaki aile meseleleri (family stuff) ise hemen her Amerikan filminde rastlayabileceğimiz sıradanlıkta, hatta yüzeysellikte işleniyor.
Tıkanmanın ayak sesleri

Büyük Çarpışma, açık bir şekilde Buz Devri serisinin tamamen tıkandığını, içerik tasarımcıları ve çizerlerin hikâyeyi yenileyemediğini gösteriyor. Güçlü ana hikâyenin renklendirici unsuru olan, sinema tarihine ve karakterlerine yapılacak zekice göndermelerin filmin ana unsuru haline gelmesi bu tıkanıklığın en önemli göstergesi.

Bunlar benim için sorun değil, ben aile boyu patlamış mısırımı alır çocuklarımla Buz Devri: Büyük Çarpışma’yı izlerim diyorsanız, buyurun salonlara…

ALİ KOCA

1 YORUM

CEVAP VER