Antalya ilk 6 ayda yüzde 52 turist kaybetti

Türk turizminin en önemli merkezlerinden Antalya’ya gelen turist sayısı 2016 yılının ilk 6 ayında yüzde 52 azaldı. Bu rakam Haziran ayında zirve yaptı. Tüm zamanların en kötü sezonunu yaşayan Antalya’da Haziran ayında yaşanan kayıp yüzde 58 olarak gerçekleşti.
Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu’nun seyehat acentalarından derlediği veriye göre Antalya’ya yılın ilk 6 ayında 1 milyon 806 bin 873 turist geldi. Yüzde 52 kaybın yaşandığı bu rakam, geçen yılın aynı döneminde 3 milyon 771 bin 907 olarak gerçekleşmişti. En büyük kayıp ise yüzde 82’lik oranla Rusya’dan gelen turistlerde yaşandı. Geçen yıl en fazla turistin geldiği Almanya pazarındaki düşüş ise ilk 6 ayda yüzde 32 oldu. Sadece Haziran verilerinde ise Almanya’dan gelen turist kaybı yüzde 37.

Antalya’ya geçen yılın ilk 6 ayında 3 milyon 326 bin 860 turistin geldiği ilk 5 ülkeden (Almanya, Rusya, İskandinav ülkeleri, İngiltere ve Hollanda), bu yılın aynı döneminde yüzde 54 kayıpla 1 milyon 539 bin 787 turist geldi. Antalya’ya gelen turistlerin yüzde 93’ü seyehat acenteleri ve charter uçuşlarla geliyor.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, bu rakamın Antalya Havalimanı’na gelen yabancı kişi sayısı üzerinden değil acentayla gelenler turist sayıları üzerinden olduğunu belirtti. İlişkilerin düzelmesinden sonra Rusların gelmesinin Ağustos ayını bulacağını kaydeden Yavuz, “Rusya’da da zorluklar var. Gelen var, gelemeyen var. Bu saate kadar artık tatilini planlamış olan var. Bekleyip göreceğiz” dedi. Türkiye’de turist gelmek istese de slot sorunu yaşandığına dikkat çeken Yavuz, “Şimdi slot çalışmaları yapılıyor. Bunun yansıması Ağustos’u bulur” dedi. ANTALYA MuhabirAjans

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER