Gülen’in avukatları: İddialar mesnetsiz, varsayım ve tahmin

Fethullah Gülen’in avukatları, müvekkilleri hakkında hazırlandığı belirtilen iddianamenin tamamının varsayım, tahmin, kanaat, yorum, siyasi değerlendirme ve algıdan oluştuğunu söyledi. Avukatlar yaptıkları açıklamada, “İddianame alenileştiğinde tüm kamuoyunca iddiaların mesnetsizliği ve haksızlığı görülecektir.” denildi. Açıklamada, “Hukuk sistemimizde çatı dosya, ana dava adıyla bir yargılama anlayışı olmamasına rağmen bu şekilde bir yargılama yapılması, iddiaların hukuki olmadığını göstermektedir.” ifadeleri yer aldı.

Paralel Yapı iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamede Fethullah Gülen, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı başta olmak üzere 73 kişi hakkında çeşitli suçlamalar yönetildi. İddianamenin 666 sayfa hazırlanması dikkat çekti. 12 bölümden oluşan iddianamede iktidara yakın medyanın defalarca manşetlerine taşıdığı suçlamaların yer aldığı görüldü. Gizli tanık ve kaynağı belirlenememiş ihbara atıf yapılırken suçlamaların birçoğuna dayanak olarak cep telefonu sinyallerinden oluşan HTS kayıtları gösterildi.

İddianamenin içeriğine yönelik iddialar dün iktidar yanlısı gazetelerde yer alırken, Fethullah Gülen’in avukatlarından suçlamalara sert tepki geldi. Yapılan açıklamada şu eleştiriler yer aldı: “Çatı iddianame / Ana dava dosyası adıyla yapılan haberler göstermiştir ki; açılan bu dava kapsamında yöneltilen iddiaların tamamının varsayım, tahmin, kanaat, yorum, siyasi değerlendirme ve algıdan oluştuğu anlaşılmaktadır. İddianame alenileştiğinde tüm kamuoyu tarafından bu durum anlaşılacak, iddiaların mesnetsizliği ve haksızlığı da görülebilecektir. Gazetelere yansıyan haberlere göre diğer mahkemelerde yargılama konusu yapılan iddialar yeni bir iddiaymış gibi sunuluyor. İddiaların somut bilgi belge sunulmaksızın kesin bilgi gibi gösterilmesi, dini konularda otorite gibi hüküm cümleleri kurulması ve hukuk sistemimizde çatı dosya, ana dava adıyla bir yargılama anlayışı olmamasına rağmen bu şekilde bir yargılama yapılması iddiaların hukuki olmadığını göstermektedir.” BAKIŞ ANKARA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER