Tarifsiz vahşet [L’atrocité innommable]

Fransızların milli gününde Nice’te yaşanan vahşet ve acının tarifi yok. Tunus kökenli bir Fransız vatandaşı olduğu açıklanan saldırgan, kullandığı kamyonu sivillerin üstüne sürdü. Kamyonun altında kalan ya da kurşunlarına hedef olan 84 kurban arasında en az 10 da çocuk var.

Fransa, önceki gece ülkede son 1.5 yılda yaşanan üçüncü büyük terör saldırısıyla sarsıldı. Tunus kökenli Fransa vatandaşı olduğu açıklanan 31 yaşındaki bir saldırganın, kullandığı kamyonu ülkenin milli bayramlarından Bastille Günü kutlamaları için toplanmış sivillerin üzerine sürdü. Şehrin Akdeniz kıyısındaki meşhur sahil kordonu Promenade des Anglais savaş meydanına döndü. Kurbanlarına kurşun da yağdıran teröristin kanlı eyleminde en az 84 kişinin öldüğü, hayatını kaybedenler arasında 10 da çocuğun bulunduğu duyuruldu. 188 yaralıdan 48’inin durumunun da ciddiyetini koruduğu açıklandı. Paris’te 26 Temmuz’da bitecek olağanüstü hal, ülke genelinde 3 ay daha uzatıldı.Saldırıya tüm dünyadan tepki yağdı.

IŞİD’in saldırı tehdidinde bulunduğu Avrupa Futbol Şampiyonası’nı olaysız atlatmasının ardından rahat bir nefes alan Fransa, 14 Temmuz Milli Günü’nde terörün hedefi oldu. Akdeniz sahilindeki turizm merkezi Nice şehrindeki Milli Gün kutlamaları sırasında bir terörist, kalabalığın arasına kamyonla daldı. Ünlü Promenade des Anglais Caddesi’nde Fransız İhtilali’nin yıldönümü 14 Temmuz vesilesiyle yapılan havafişek gösterisini izleyen sivillerin yürüdüğü kaldırıma çıkan kamyon, 300’e yakın insanı altına aldı. Daha fazla insan öldürebilmek için zigzag çizerek kamyonunu süren saldırgan, aynı zamanda camdan otomatik silahla sivillere ateş açtı. 90 kilometre hızla aralarında bebekler, çocuklar ve kadınların bulunduğu insanları ezen saldırgan, 2 kilometrenin sonunda güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Büyük bir panik havasının yaşandığı caddede, en az 84 kişi feci bir şekilde can verdi. 188 kişi yaralanırken, bunlardan 48’inin durumu ağır. Barbarca saldırıdaki kamyonu kullanan teröristin 31 yaşında Tunus doğumlu bir Fransız vatandaşı olan Muhammed Lahouaiej Bouhlel olduğu açıklandı.

OLAĞANÜSTÜ HAL ÜÇ AY UZATILDI

Avignon’daki tatilini yarıda keserek başkent Paris’e dönen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, acil güvenlik zirvesi sonrasında şafak vakti ulusa seslendi. 130 kişinin katledildiği 13 Kasım 2015 Paris saldırılarının ardından uygulanmaya başlanan olağanüstü halin üç ay uzatıldığını açıkladı. Bu kapsamda özel harekat güçlerini yeniden göreve çağırdı. Sınırlar, havalimanı ve tren garları gibi stratejik yerlere takviye asker gönderildi. İnsanların teröre açık hedef olmama için gösteri ve yürüyüşler ikinci bir duyuruya kadar yasaklandı. Nice’teki terör alarmı seviyesi yükseltildi. Saldırıdan saatler önce olağanüstü halin kaldırılacağını açıklayan Hollande, Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı operasyonlara hız vereceklerini belirtti. Ülkede üç günlük yas ilan edildi. Bayraklar yarıya indirildi.

‘İNSANLAR, BOWLİNG TOPU GİBİ UÇTU’

Yerel gazete Nice Matin’de çalışan gazeteci Damien Allemand, önceki gece Nice’te yaşanan can pazarını şu sözlerle anlattı: “Büyük beyaz bir kamyon hızla üzerimize gelmeye başladı. Kalabalık nerede yoğunlaşmışsa direksiyonu oraya kırarak zigzag çizdi ve daha fazla insan öldürmeyi hedefledi. Kamyon, bir bowling topu gibi insanları havaya uçurarak yol aldı. Hayatım boyunca unutamayacağım çığlıkları duydum.”

Fransa’daki Müslüman dernekleri saldırıyı sert bir şekilde kınadı. Fransa İslam Konseyi, Paris Büyük Cami ve Fransa Camiler Birliği’nden (UMF) yapılan açıklamada ülkenin bir kez daha ‘iğrenç bir saldırıyla’ karşı karşıya kaldığı vurgulandı. Ülkedeki tüm Müslümanlar, ‘bu barbar saldırıda hayatını kaybedenler için’ cuma namazında dua etmeye çağrıldı. UMF Başkanı Muhammed Moussaoui, Müslümanları yaralılar için kan vermeye davet etti.

Dünyadan Fransa ile dayanışma mesajı

Nice kentindeki katliam dünyada infiale yol açtı. Uluslararası toplum saldırıyı sert bir şekilde kınarken, Fransa’ya dayanışma mesajları gönderdi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, saldırı için ‘barbarca’ diyerek ortak kınama açıklaması yaptı. ABD Başkanı Barack Obama, saldırıyı telin ederken, her türlü yardıma hazır olduklarını belirtti. Almanya Başbakanı Angela Merkel, terörle mücadelede ülkesinin Fransa’nın yanında olmaya devam edeceğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Fransız muhatabına taziye mesajı gönderdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise yaptığı yazılı açıklamada, “Bu barbarca eylem, terörizme karşı kararlı ve tutarlı bir mücadele verilmesi zaruretini bir kez daha ortaya koymuştur. Terör karşısında ikircikli tutum sergileyen herkesin, Fransa’yı hedef alan bu son saldırıdan gerekli dersleri çıkarmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Polis çaresiz kaldı

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek insan kaybının yaşandığı Fransa’da Cumhurbaşkanı Hollande, “Fransa, İslamcı terörizme karşı savaştadır.” ifadelerini kullandı. Ancak Nice saldırısı terörün sürekli yeni yöntemler bularak Fransa’yı hedef alması karşısında askeri ve polisiye çözümlerin yetersiz kaldığını gösterdi. Fransa Dış İstihbarat Teşkilatı (DGSI) Genel Başkanı Patrick Calvar, salı günü IŞİD’in Fransa’da yeni terör saldırıları için motorlu taşıtları kullanacağını söylemişti. Bu açıklamadan iki gün sonra da kamyon katliamı gerçekleşti.

Zaafiyet eleştirisi

Ocak 2015’ten bu yana 10 terör saldırısının yaşandığı Fransa’da siyasi partiler arasında daha önceki eylemlerde öne çıkan ‘milli birlik’ mesajları bu kez yerini güvenlik zaafiyeti eleştirilirine bıraktı. Sağ muhalefet ilk dakikadan itibaren iktidarı güvenlik zaafı nedeniyle eleştirdi. Ana muhalefetteki Cumhuriyetçiler üyesi ve Nice’in bağlı olduğu PACA Bölge Konseyi Başkanı Christian Estrosi, “Bu kamyonun nasıl bu kadar rahatlıkla kalabalığa ulaştığını bilmek istiyoruz. Cumhurbaşkanı, OHAL’i kaldırdığını açıklamasından bir kaç saat sonra bu saldırı gerçekleşti.” dedi.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER