Neden Fransa?

19 ay içinde 3 büyük terör saldırısının hedefi olan Fransa’da en çok sorulan soru şu: Neden Fransa? Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı en yoğun savaşı veren ABD’nin yerine daha çok Fransa’nın hedef haline gelmesinin altında 4 ana neden yatıyor.

1) MüdahAleci politika
Fransa’nın askeri gücünü sık sık kullandığı müdahaleci dış politika stratejisi ülkenin hedef haline gelmesinde önemli bir rol oynuyor. Fransa hem Afrika’da hem Suriye ve Irak’ta El Kaide ve türevi terör örgütleriyle doğrudan savaşıyor. Ayrıca, geçen yıla kadar Fransız askeri güçleri Orta Afrika Cumhuriyeti’nde askeri müdahalede bulunarak radikal örgütlerin ülkeyi ele geçirmesini durdurmuştu. 2008’e kadar NATO’nun askeri kanadında dahi yer almayan Fransa’nın son yıllardaki aktif askeri stratejisi terör örgütlerini ülkeye çekti.

2) Batılı yaşamI sembolize ediyor
Fransa, ifade özgürlüğü, Batılı yaşam tarzı, laiklik gibi değerleriyle sembolik olarak Avrupa medeniyetini en çok temsil eden ülke. Fransa’nın hedef alınmasında IŞİD’in nefret ettiği tüm değerlerin bu ülke tarafından sembolize edilmesi büyük rol oynuyor. İlk büyük saldırı olan 7 Ocak 2015 Charlie Hebdo baskını, doğrudan ‘ifade özgürlüğü’ ve ‘laiklik’ ilkesinin hedef alındığı şeklinde yorumlandı. 13 Kasım 2015’de ikinci büyük saldırı, konser dinleyen veya kafede oturan sıradan insanları hedef aldı. Dünyanın kültür ve eğlence başkenti olarak öne çıkan Paris’in kana bulanması, sembolik olarak Fransız yaşam tarzının da hedef alındığı bir saldırı oldu. Son olarak, milli gün olan 14 Temmuz kutlamalarında yapılan saldırı ise Fransız milli kimliğinin de terörün hedefinde olduğunu ortaya koydu. 14 Temmuz kutlamaları, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik sloganıyla gerçekleşen Fransız İhtilali’nin yıldönümü.

3) Güvenlik ve istihbarat zaafı
IŞİD, Batı ittifakı içinde en büyük düşmanı olarak ABD’yi gösteriyor. Ancak, Fransa ABD’den daha çok hedef alındı. Buna en büyük sebep olarak Fransa’nın ABD’ye göre daha ciddi güvenlik zaafı olması gösteriliyor. Zira, ABD’nin aksine Fransa’da sınırlar kontrol altında değil. Fransız Meclisi’nin 2013 tarihli raporuna göre, Fransız istihbaratı Batılı müttefiklerinin gerisinde ve ciddi bir modernizasyon çalışması gerekiyor.

4) IŞİD, Avrupalı Müslümanların dışlanmasını istiyor
5-6 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın en büyük Müslüman toplumuna ev sahipliği yapan Fransa, IŞİD’in Avrupalı Müslümanlara yönelik “gri alanı yok etme” stratejisi nedeniyle de hedefte. IŞİD, bu terör saldırılarıyla Avrupalı Müslümanları içinde yaşadıkları toplumda hedef haline getirmeyi, izole olmaları temin etmeyi ve toplumdan dışlanmalarını amaçlıyor. Müslümanlara yönelik ırkçılık, sosyal dışlanma ne kadar artarsa IŞİD gibi örgütlere katılacak gençlerin sayısı o kadar artacak.

Saldırganın dini hassasiyeti yoktu

Nice’i kana bulayan Muhammed Lahouaiej Bouhlel’in (31) adi suçlardan poliste kaydı olduğu bildirildi. Ancak daha önce bir terör örgütüyle bağlantısının tespit edilemediği aktarıldı. Polis, dün Nice’teki evine baskın düzenlediği Tunus kökenli Fransız vatandaşı Bouhlel’in tek başına mı yoksa örgüt bağlantılı olarak mı harekete geçtiğini soruşturuyor. Komşuları, evli ve 3 çocuk babası Bouhlel’in dini hassasiyeti bulunmadığını, Ramazan’da oruç tutmadığını, camiye gitmediğini belirtti. Komşularına göre saldırgan, eşiyle boşanma sürecindeydi. Son dönemde depresif hareketlerde bulunuyor ve malî sorunlar yaşıyordu. Bouhlel’in, bir şirkette şoför olarak çalıştığı, katliamı gerçekleştirdiği kamyonu birkaç gün önce kiraladığı açıklandı. Saldırıyı henüz üstlenen bir örgüt olmadı. Ancak IŞİD sözcüsü Muhammed el Adnani, 2014’te yayılandığı mesajda “Bomba patlatamıyor ya da kurşun atamıyorsanız araçla üstlerinden geçin.” demişti.

EMRE DEMİR PARİS

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER