Türkiye’yi AKP yönetiyor sorumluluğu bize yüklüyorlar

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘Ortadoğu bataklığı’nın yalnızca Türkiye’yi değil, dünyayı tehdit ettiğini söyledi. İktidarın yönelttikleri eleştirileri dikkate almadığını anlatan Kılıçdaroğlu, “Sanki ülkeyi onlar değil de biz yönetiyormuşuz gibi sorumlulukları bize yüklüyorlar.” dedi.

Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesinde gündemdeki gelişmeleri değerlendiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine önceki akşam Fransa’da yaşanan son terör olayıyla başladı. Teröre karşı dünyanın ortak çaba sarf etmesi gerektiğini belirten CHP lideri, “Terörün hangi boyutlara geldiğini artık bütün dünyanın görmesi ve ortak çaba harcaması lazım. Olayı sadece güvenlik boyutları ile ele almak yeterli değil. Olayın sosyolojik, ekonomik boyutlarına girmemiz gerekiyor. Dünyanın girmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Dış politikanın terörle mücadeledeki önemine değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Dış politikanın terörle mücadele konusunda ne kadar önemli olduğunu sanırım Türkiye’deki yetkililer artık görmüştür. Başka ülkelerin içişlerine müdahale etme, dünyanın değişik ülkelerinden büyük bir kısmını Türkiye üzerinden Ortadoğu’ya transfer etme gibi bir politikanın sadece Türkiye için değil, dünya için felaket getirdiğini de artık herhâlde hepimiz görüyoruz. Bunu yapmadığı takdirde terörle mücadelede başarılı olamaz.”

AK Parti hükümetinin “Ortadoğu politikası konusunda, terör konusunda CHP’nin sözlerini dinlemedik, bugünkü noktaya geldik.” şeklinde özeleştiri yapması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, Ortadoğu bataklığının artık sadece Türkiye’yi değil, dünyayı tehdit eder bir hale geldiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Ülkeyi yönetenlerin oturup ciddi, samimi bir özeleştiri yapması gerekir. Açılarını, görüşlerini versinler, bir hatamız varsa biz de özeleştiri yaparız. Sanki ülkeyi onlar değil de biz yönetiyormuşuz gibi sorumlulukları bize yükleme gibi bir alışkanlıkları var.” ifadelerini kullandı. BAKIŞ ANKARA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER