Kabile modası şehre indi

Moda denince akla gelen ilk çağrışım ‘yenilik’. Her sezon yeni bir şeyler söyleyen moda dünyası, bazen de bizi geçmişe götürür. Bu yaz, Aztek ve Maya gibi kabilelerden esinlenen  tasarımcılar, şehre kabile modasını getiriyor.

Etnik desenler, moda dünyasının son birkaç sezondur elini güçlendiren detaylar. Bu desenleri neredeyse daima kullanan Etro, Tory Burch, İsabel Marant gibi isimler var. Ama klasik çizgilerle hafızada yer eden moda evleri de bu yaz etnik desenleri fazlasıyla öne çıkarıyor. Özellikle çanta, ayakkabı ve kemer gibi aksesuarlarda Aztek ve Maya gibi kabilelerin kültürel desenleri, dokuları ve detayları bol bol kullanılıyor.

Çekimserlere aksesuarlar

Moda her sezon yeni bir görünüm sunsa da birçoğumuz kendi belirlediği yolun dışına çıkmayı pekte sevmeyiz. Kendi tarzımıza uyan parçaları aldığımızı ve aslında aynı çizgiyi devam ettirdiğimizi görürüz aynaya bakınca. Yeni şeyler alıp aynı kalmak da denebilir buna. Yeni bir görünüm elde etmek biraz da cesaret işi. Birçok insan bu riski alamıyor. Fakat çekimserlere de öneriler yok değil. Örneğin; kabile desenlerinden izler taşıyan etnik akımı yakalamak için aksesuar seçebilirsiniz. Çanta, kemer, ayakkabı olmadı takı. Hatta elinizde olan kıyafetleri sadece bu tarz etnik aksesuarlarla güncelleyebilirsiniz. Simsiyah bir elbisenin etnik bir çantayla tamamlanması gibi. Daha klasik olsun isterseniz krem veya pudra rengi tonlarında bir kıyafeti de etnik aksesuarlarla kullanıp elegan bir stil oluşturabilirsiniz. Son ‘Valentino’ koleksiyonunda ki görünümler size daha fazla fikir verecektir.

Aşk Çeşmesi’nde defile

161201

Moda bazen sınırların ötesine  geçiyor ve adeta bir kültür endüstrisi gibi çalışıyor. Son olarak ‘Fendi’ defilesi de bu anlamda büyük ses getirdi. Karl Lagerfeld, yine ustalığını sahneleyeceği yeri çok iyi seçmişti. Bu kez İtalya’nın sembol mekanlarından biri olan Aşıklar Çeşmesi bir podyuma dönüşmüştü. Hayranlık, heyecan ve biraz da şaşkınlıkla izlenen bir defilenin sahibi oldu tarihi mekan. Bu aynı zamanda paha biçilmez bir PR da oldu. Defileye gelenler neredeyse  defilenin kendisinden daha fazla gündem oldu. Birçok ünlü ismin arkasındaki fon tarihi çeşmeydi. Turizm konusunda fetret devri yaşadığımız bu günlerde insan kendi ülkesini düşünüp üzülüyor.

Tamzara Kumaşı ile yeniden

161202Teknoloji ile dünya, küresel köy tabirinin hakkını verirken moda markaları da giderek globalleşti. Amerikalı ve İtalyan modacılar Ortadoğu’ya çıkarma yaptı adeta. Diğer taraftan yayılan moda tekelinin antitezi de yine moda dünyasının içinden oluyor. Birçok modacı yerel değerleri yeniden keşfe çıkıyor. Bu öze dönüşün ve yerele bağlanmanın bizde de örnekleri olacak gibi. Geleneksel Karadeniz kumaşı Tamzara, Şebinkarahisar Kaymakamlığı’nın himayesi,  Denim Tasarımcıları Derneği Başkanı Ahmet Giray Yılmaz’ın kumaş tasarımları ile yeniden ele alınacak. Uğurkan Erez’in koreografisi ile podyuma taşınacak. Baş mankenliğini Özge Ulusoy’un yapacağı tamzara koleksiyonunun adı ise ‘His’. Tasarımcı Ahmet Giray Yılmaz’ın 8 ayı bulan yoğun çalışması bölgenin geleneksel kumaşını öne çıkarırken bir yeniliğe de ev sahipliği yapacak. Denim uzmanı olan Yılmaz geleneksel Tamzara Kumaşı ile denim ipliklerini bir araya getirecek. 700 yıllık bir gelenek olan Tamzara Kumaşı için Şebinkarahisar’da dokuma tezgahlarının da yenilenmiş olması ayrıca umut verici. Ortaya çıkan koleksiyonu şimdiden heyecanla bekliyorum.

KEZBAN KARAGÖZ

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER