Protestoların simgesi hemşire, o anları anlattı

ABD’nin Baton Rouge kentinde geçen hafta Alton Sterling’in bir polis tarafından öldürülmesiyle başlayan gösterilere genç bir kadın damga vurmuştu. Kat kat zırhla kuşanmış iki polisin karşısında sakince hiçbir şey söylemeden dikilmesi bir anda protestonun simgesi olmuştu.

Ieshia Evans, 35 yaşında bir çocuk annesi. Reuters fotomuhabiri Jonathan Bachman tarafından çekilen görüntüsü sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı. Olayın gerçekleştiği günden bu yana ilk defa konuşan genç kadın, ‘Sadece memurları görmek için oraya gittim.’ ifadesini kullandı. Evans verdiği röportajda, “Ben bir insanım, kadınım, anneyim, hemşireyim. Ben, senin hemşiren de olabilirim. Bilirsin. Çocuklarımız arkadaş da olabilir. Bu hepimizin meselesi ve hepimiz önemliyiz.” ifadesini kullanıyor.

Beş çocuk babası 37 yaşındaki Sterling bir araba parkında CD ve DVD satarken polis tarafından öldürülmüştü. Bu olay Baton Rouge da protestoların başlamasına neden olmuştu. Ardından sonraki gün bir başka siyahi adam, Philando Castilla’nın (32) yine polis tarafından öldürülmesi protestoların şiddetini arttırmıştı. Fotomuhabiri Jonathan Bachman, çektiği fotoğrafın hikayesini anlatırken, “Genç kadın yolda yürümeye başladı ve polislerin önünde durdu. Yüzünde hiçbir ifade yoktu ve tek kelime etmedi. Memurlar, Evans’ı yakaladı. Tüm olay sadece 30 saniye sürdü.” dedi. Polisin çağrısına uymayarak sakince karşılarında duran Evans’ın 24 saat gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. reuters

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER