Türk demokrasisi için kara bir leke

Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişiminin, Türk demokrasisi için kara bir leke olduğunu söyledi. Yıldırım, söz konusu girişimi yapanların en ağır şekilde cezalandıracaklarını belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım darbe girişimine ilişkin, “Bunu yapanlar artık Türk adaletinin elindedir. Müstahak oldukları her türlü cezayı göreceklerdir. Maalesef, bu kalkışma bastırılmıştır. Ancak, 161 şehidimiz var. 1440 yaralımız var. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Bir belayı büyük millet bir kez daha basireti ile def etmiştir” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım Çankaya Köşkü’nde beraberinde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’la birlikte açıklama yaptı. Yıldırım açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “15 Temmuz Cuma gecesi Türk demokrasisi için kara bir lekedir. Milletimin bütün fertlerine bayraklarıyla meydanlara koşan, bu paralel terör örgütü çetesine karşı dimdik ayakta duran bütün vatandaşlarımın alnından öpüyorum. 15 Temmuz demokrasimizin bayramı olmuştur. Hayatını kaybeden güvenlik güçlerimiz ve sivil vatandaşlarımızı rahmetle şükranla anıyorum. Yaralılarımıza Allahtan şifa diliyorum. Kahramanca savaşan güvenlik güçlerimizin alnından öpüyorum.

Emir komuta hiyerarşisi içinde bir kalkışma değil

Sevindirici olan bu kalkışma TSK’nın emir komuta hiyerarşisi ile olan bir kalkışma değil TSK içindeki yapılanmanın bir kalkışmasıdır. Bu vesileyle vatanını, milletini, bayrağını seven ve bu alçakça girişime prim vermeyen komutanlarımızı ve subaylarımızı tebrik ediyorum. Bu yaşadığımız olay Türk milletinin demokrasi konusunda ne kadar engin bir tecrübeye sahip olduğunu, demokrasi ve milli iradenin ülkemizin bağımsızlığı için ne kadar önemli olduğunu bütün dünya bir kez daha gördü. Tankların önüne bayrakla yatan, tankların üstüne çıkan aziz vatandaşlarımız ve canını bu uğurda veren şehitlerimizi bu büyük millet asla ve alsa unutmayacaktır. Bizi arayan dayanışma gösteren dost ülkelere de teşekkür ediyoruz.

Bayrak tankların tepesinde 

Bu kalkışmayı yapanlar bir kez daha şu gerçeği anlamalıdırlar; hiç kimse bu büyük milletin iradesiyle oyun oynayamaz. Vatandaşlarımızın bugün normal hayata dönmüş olması erdeminin bir göstergesidir. Devletin silahıyla, parasıyla, tankıyla, uçağıyla, helikopteriyle bu ülkenin insanının üzerine ateş açanlar, PKK’dan daha aşağılık bir terör örgütüdür. Bu hain çete unutulmayacaktır. Basın ve medya kuruluşlarımız, sosyal medya kuruluşlarımız bu olayda çok büyük bir vatanseverlik ve basiret örneği ortaya koymuşlardır. Çetelerden yana değil ülkeden ve milletten yana net tutum almışlardır. Başta siyasi parti liderleri olmak üzere bütün siyasi parti taraftarları da görüş farklılıklarını bir tarafa bırakıp ay yıldızlığı bayrağı tankların tepesine dikmeyi başarmıştır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER