Darbeciler Meclis’i bombaladı, milletvekilleri demokrasiye sahip çıktı

Darbe girişiminde bulunan cunta, gece savaş helikopterleriyle TBMM’ye saldırdı. Üç kez bombalanan Meclis binasındaki bazı alanlar harabeye döndü. Darbe girişimini haber alır almaz Meclis’e giden çok sayıda milletvekili, Genel Kurul’da toplanarak birlik ve beraberlik görüntüsü verdi. Bomba sesleri üzerine ise binanın altında yer alan sığınağa geçildi.
Demokrasiye kast eden darbeci cuntanın önceki gece hedeflerinden biri de milli iradenin tecelli ettiği TBMM’ydi. Birçok milletvekili olayı haber alır almaz Meclis’e hareket etti. Siyasi parti liderleri de yayınladıkları mesajlarda darbe girişimini lanetledi, demokrasi vurgusu yaptı. AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri Genel Kurul’da toplanarak, gelişmeleri buradan takip etti. Bu sırada savaş helikopterleriyle Meclis’i bombalayan cuntacılar, 2’si ağır 12 TBMM çalışanı ve polisin yaralanmasına neden oldu. Bombalar giriş kapısı ve kulislere isabet ederken, vekillerin bulunduğu salon da dumanlar içinde kaldı. Bunun üzerine, vekiller binanın altında bulunan sığınağa geçti.

Milletvekilleri, yaşananları an be an sosyal paylaşım hesaplarından duyurdu. CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “Milletvekilleri sığınakta, sürekli bomba atılıyor. TBMM resmen bombardıman altında” diye twit atarken, sığınaktan bir fotoğraf paylaştı. Milletvekilleri ayrıca hasar görüntülerini de takipçilerine aktardı.

Sabah saatlerinden itibaren milletvekilleri yeniden TBMM Başkanı İsmail Kahraman’la birlikte Genel Kurul salonuna geçit. Kahraman, burada yaptığı açıklamada “Demokrasinin dışında bir rejim mümkün değildir. ” dedi. HABİB GÜLER ANKARA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER