Suyun özgürleştiği yer

Viktorya Şelalesi’nin yerli halkın dilindeki adı Gürleyen Duman. Gerçekten 128 metre yüksekten düşen su, arkasında bir sis tabakasının yanında çok büyük bir gürültü bırakıyor. Turistik gezi planlayanlar için şelale çevresindeki oteller çok uygun seçenekler sunuyor.

Orta Afrika Platosu’ndan doğan Zambezi Nehri, kilometrelerce süren uzun yolculuğunun ardından yorgun sularını Viktorya Şelalesi’nin kollarına bırakıverir. 128 metre yükseklikten büyük bir gürültüyle düşen su kütleleri, sınırlarını çizdiği iki ülkeye özgürlüklerini haykırır. Buna karşılık yüzyıllar boyunca birlikte yaşamış Zimbabve ve Zambiya toplumları arasında 720 kilometrelik bir sınır oluşturur. Uzun süren sömürge dönemlerinin ardından ayakta kalmaya çalışan iki ülke için bu nehir, hayat kaynağıdır. Ekonomilerinde büyük yer tutan turizmin can damarı durumunda aynı zamanda. Doğal ve vahşi yaşamı bir arada görmek isteyenlerin uğrak yeri Viktorya Şelalesi.

Yerel halkın Mosi-oa-Tunya (Gürleyen duman) dediği Viktorya Şelalesi’ni 1855 yılında, İskoç kaşif David Livingstone keşfetmiş. İngiltere Kraliçesi Victoria’nın anısına aynı zamanda özgürlük anlamında bu şelalelere Viktorya adını vermiş. Şelale UNESCO Dünya Mirası Alanı listesinde. Zambia içlerinden doğan Zambezi Nehri uzun menderesler çizdikten sonra tektonik bir kırılma sonucu oluşan Viktorya Şelalesi’nden aşağı dökülür. Dünyanın en büyük şelalelerinden biri olan Viktorya, 1,7 km genişliğinde 120 kadar küçük şelaleden oluşuyor. Bu şelalelerin sayısı yağmur mevsimine göre değişiyor. Yüksekten düşen sular vadi içinde büyük bir sis tabakası oluşturuyor. Bu nedenle Viktorya Şelalesi’nin üstünde gün içinde hiç kaybolmayan bir gökkuşağı görenleri büyülüyor. Bu şelaleleri gezmek isteyenler tabii ki ıslanmayı göze almak durumunda. Yüksekten düşen suların oluşturduğu sis tabakası rüzgârın etkisiyle çevreye yağmur gibi yağıyor. Bu da geziye farklı bir hava katıyor.

Ne yapılır: Viktorya Şelalesi, doğa ve adrenalin sporları sevenleri için eşsiz bir mekân. Şelalelerin başlangıcından itibaren derin kanyon boyunca rafting ve kano yapılabilir. Bungee jumpingin heyecanını dorukta yaşamak isteyenler için yapıldığı dönemde (1905) dünyanın en yüksek geçişi olan Viktorya Köprüsü üzerinden 110 metre düşüşle adrenalinin doruğuna ulaşabilirsiniz. Doğayı yüksekten, geniş açıyla görmek isteyenler için de farklı tur firmaları helikopter ve planör seyri sunuyor. Viktorya’ya gidildiğinde kesinlikle yapılmadan dönülmemesi gereken Zambezi Nehri üzerinde tekne gezintisi. Gezinizi nehir üzerinde gün batımına denk getirdiğinizde doğa tüm güzelliğiyle size kucak açacak. Gezi sırasında vahşi doğa, timsah, suaygırı, fil ve ceylanları görebilirsiniz. Yine doğal yaşam parkı içinde safari yaparak doğanın eşsiz güzelliklerine tanık olabilirsiniz.

Konaklama: Şelale iki ülke sınırları içinde bulunduğu için farklı seyirlik alanlar mevcut. Şelalelerin görünümünün en iyi noktaları Zimbabve sınırları içinde bulunuyor. Viktorya Şelaleleri Milli Parkı içinde çeşitli konaklama imkanları mevcut. Standart otellerin yanında doğal yaşam parkı içinde de konaklama imkanları var. Gece fillerle, ceylanlarla ve sırtlanlarla komşuluk yapmak istiyorsanız doğal park içinde konaklamak tercihiniz olsun.

Şule Tülin Üner

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER