İstanbul’un afro berberleri

İstanbul’da Afrikalıları saat ve gözlük satan seyyar satıcılardan ibaret sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Tarlabaşı’nda berberlik yapan üç tane Afro berber dükkanı fark ettik. Hepsinin Türkiye’ye geliş hikayesi farklı farklı. Bazısı Avrupa’ya gitmek için İstanbul’a gelmiş. Olmayınca mesleğini burada yapmaya karar vermiş.

Tarlabaşı’nda dik bir yokuşta eskiden de berber dükkanı olarak hizmet veren Pipa Kuaför’ün yeni sahipleri Afrika kökenli İstanbullular. Pipa Kuaför, Tarlabaşı’ndaki üç Afrikalı berberden birisi. Şehirdeki göçmen sayısının artışıyla birlikte doğal bir ihtiyaç olarak açılan kuaförde çalışanlar da Afrika’nın farklı ülkelerinden gelen göçmenler. Feriköy, Samatya ve Tarlabaşı’nda yaşayan İstanbullu Afrikalılar için saç kesimi büyük bir sorun. Çünkü Türk berberler bu konuda onların isteklerine karşılık veremiyor. “ Tarzlar ve kesim stili farklı” diyen Ganalı Nebi yeni açılan kuaförde çalışmaya başlamış. İstanbul’a Avrupa’ya açılan bir kapı hayaliyle gelmiş.

0407

Gerçekler ise tam tersi çıkmış. Sırasıyla oto yıkamacı, tekstil, bulaşıkçılık gibi işlerde çalışmış. Yeterli parayı ise hiçbir zaman kazanamamış. Şimdi Nijeryalı patronunun yanında gerçek mesleği ile hayata tutunmaya çalışıyor. Kadın bölümünde çalışan Nadia ise Nijerya’nın küçük bir köyünden gelmiş. Bodrum ve Antalya gibi turizm şehirlerinde Avrupalı ve Türk müşterilerine kuaförlük yapmış. Şimdi ise İstanbul’da farklı meslekler yaparak hayata tutunmaya çalışan Afrikalı müşterilerine hizmet veriyor. “ Afrikalı kadınlar için saçlar çok önemli, adeta saç sitili ruhun yansıması olarak kabul ediliyor” diyor.
KÜRŞAD BAYHAN

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER