Görevimiz Beşizler

Beş tane çocuğu aynı anda beslemek, bezlemek, uyutmak ve hastalıklarına yetişmek… Evet beşiz çocukları olan aileleri dinleyince şükrün yanında pekçok yakınmayı da duymuya hazır olun. Çocukların ihtiyaçlarını gidermekten kahvaltıyı öğleden sonra yapanı mı istersiniz, yoksa tükenmişlik sendromuna giren anneyi mi?

Onlar Türkiye’de doğan az sayıdaki beşiz kardeşler. Yozgat’taki Bulut ailesinin beşizleri 20 Temmuz’da 5 yaşına girecek. Bu yıl ise iki ailenin beşizleri dünyaya geldi. Bursa’da yaşayan Yılmaz çifti, Şubat ayında 5 kıza birden sahip oldu. Adana’da Arslan çifti ise 1’i kız olan beş evladını kucağına alma sevincini tattı. Hepsi de doğduklarında ailelerinin mutluluğunu katladılar. Ancak doyurulmaları, temizlenmeleri, uyutulmaları hesaba katıldığında zorlukları da aynı oranda artıyor. Yanlarında çoğu zaman yardımcı bulamayan ailelerin sıkıntısı büyük. Özellikle anneler, tüm vaktini beşizlere ayırmaktan yorgun düşüp, tükenmişlik sendromu yaşıyor. Beşiz alelerinin birbirlerinin tecrübelerinden istifade etmesi, güçlüklerini bir nebze hafifletiyor. Beşiz ebeveynleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bakıcı desteği sağlamasını istiyor.

DÖRDÜZ BEKLİYORLARDI BEŞİZLERİ OLDU

İbrahim ve Özlem Bulut çifti, 8 yaşındaki oğulları Efe ve 20 Temmuz’da 5 yaşına girecek beşizleri ile Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde yaşıyorlar. Doktoru, Özlem hanıma hamileliğini ‘dördüzleriniz olacak’ diye müjdeler. Doğum vakti gelip, beşiz bebek dünyaya getirince ultrasonda görülmeyen sürpriz bir bebekleri olduğunu anlarlar. Bulut çifti evlatlarına Muhammet Emin, Davut Ege, Ömer Faruk, Yunus Kerem ve Zeynep Muteber gibi çift isim vermişler. Bir ailenin evlat sahibi olurken yaşadığı mutluluğu onlar kat kat yaşamış. Ya zorluklar? Tabii ki hayatları bir anda tamamen değişmiş. Özlem hanım diğer anne adaylarına göre gebelik sıkıntılarını haliyle daha fazla çekmiş. Bulut ailesi uykusuz yıllar geçirmiş. Özlem hanımda panik atak başlarken, İbrahim bey miniklerin mama ve bez masraflarına yetişmek için epey zorlanmış.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sadece bir bebeğe 400 TL civarında para yardımı yapıyor. Elektirik tamirciliği yapan İbrahim Bulut, bakanlığın bakıcı desteği sağlamadığını anlatıyor. Ailesini geçindirmek için gece gündüz demeden çalıştığını dile getiren Bulut, “Çoğu zaman yük eşime kalıyor. Annesi beşizlerle yoğun olarak ilgilendiğinden 8 yaşındaki abileri ilgisiz kalmış olacak ki psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. Devletin bize bakıcı ve psikolog desteği sağlamasını bekliyorduk. Belediye 3 ay bir bakıcı görevlendirdi, süresi dolunca artık gelmedi.” diyor.

Bulut, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlatıyor: “Biz olmadan hiçbir yere gitmiyorlar. Eşimin bir yere gitmesi gerektiğinde ben bakıyorum. Bırakacak kimsemiz olmuyor, teyze ya da hala desteği alamadık.”

DOKTORLAR 3’ÜNÜN KALBİNİ DURDURMAYI TEKLİF ETTİ

Fatih(36) ve Hatice (28) Yılmaz çifti, uzun tedavi sürecinin ardından 5 yıl önce kız evlat sahibi olduklarında büyük sevinç yaşarlar ve kızlarına Ecrin adını verirler. Onu 4 yaşına getirdiklerinde ise bu sefer beşiz bebekleri olacağını duyduklarında doktora inanmakta zorlanırlar. Doktorların, ‘Hamileliğiniz riske girebilir, üçünün kalbini durduralım, sadece ikisini dünyaya getirin’ önerisine Yılmaz çifti sıcak bakmaz. Anne Hatice Yılmaz, bebeklerine kıyamaz ve hepsini doğurmak istediğini söyler. Dönüp baktığında ‘İyi ki bu kararı vermişim’ diyor.

Her eşyadan beş tane alınıyor Ve okul zamanı geldi çattı. Bulut kardeşler bu sene anaokuluna başlıyor. Hepsi ayrı ayrı okul kıyafeti ve kırtasiye malzemesi bekliyor. İbrahim bey kara kara düşünüyor. Yine de çocuklarını okul çağına getirmenin sevincini yaşıyorlar. İbrahim Bulut, “Beşinin aynı anda büyümesi bizi umutlandırıyor. Allaha şükür ediyoruz ki sağlıklılar. Sağlık sorunu olsa halimiz nasıl olurdu?” sözleriyle memnuniyetini ifade ediyor. Bulut, devletin hem maddi hem de psikolojik destek vermesi gerektiğini savunuyor.
Her eşyadan beş tane alınıyor
Ve okul zamanı geldi çattı. Bulut kardeşler bu sene anaokuluna başlıyor. Hepsi ayrı ayrı okul kıyafeti ve kırtasiye malzemesi bekliyor. İbrahim bey kara kara düşünüyor. Yine de çocuklarını okul çağına getirmenin sevincini yaşıyorlar. İbrahim Bulut, “Beşinin aynı anda büyümesi bizi umutlandırıyor. Allaha şükür ediyoruz ki sağlıklılar. Sağlık sorunu olsa halimiz nasıl olurdu?” sözleriyle memnuniyetini ifade ediyor. Bulut, devletin hem maddi hem de psikolojik destek vermesi gerektiğini savunuyor.

ÇOCUKLARI İÇİN AĞRI’DAN BURSA’YA GÖÇ ETTİLER

Çift, beşiz kızlarına Tenzile, Hira Nur, Havva, Rabia ve Berfin isimlerini vermiş. Çocuklarının sağlığı ve daha iyi ortamda büyümesi için Ağrı’dan Bursa’ya taşınmışlar. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde çalışmaya başlayan  Fatih bey akşamları ev geldiğinde eşinin en büyük destekçisi. Hatice Yılmaz, akşamları eşi bebeklere bakarken iki saat uyku uyuyabildiğini anlatıyor.

KAHVALTIYI ÖĞLEDEN SONRA YAPABİLİYORUM 

Gündüz kızlarıyla ilgilenmekten kahvaltıyı bazı günler öğleden sonra 14’te yapabildiğini dile getiren Yılmaz, 5 yaşındaki kızının minik katkılarını ise yad etmeden geçmiyor: “Ablaları kıskanmıyor, kardeşlerini çok seviyor. Beşiklerini sallamama yardım ediyor, bez taşıyor.”

BEŞİZ ANNELERİ ARASINDA DAYANIŞMA VAR

Beşiz annesi olmanın çok güzel ve tarifi zor bir duygu olduğunu söyleyen Hatice Yılmaz, Yozgat’taki beşiz annesi Özlem hanımla tanıştıklarını ve ara sıra ondan bebek bakımıyla ilgili tüyolar aldığını kaydediyor. Hatice Yılmaz, beşiz anneleri arasındaki dayanışmayı şöyle anlatıyor: “Özlem hanımı arıyorum, tecrübelerini anlatıyor. Nasıl uyutabileceğim konusunda tüyolar veriyor. Ondan aldığım bilgileri kullanarak biraz daha rahatlıyorum.”

ADANA’NIN BEŞİZLERİ

Beşiz heyecanını en son yaşayan ise Adanadaki Arslan çifti. Bir şirkette sekreter olarak çalışan 32 yaşındaki Nurcan Arslan ile çevre mühendisi aynı yaştaki Abdülkadir Arslan, 6 yıl önce evlendi. Bu evlilikten şimdi 5 yaşında kızı bulunan Arslan çifti, geçen ay 1’i kız 4’ü erkek beşiz bebek sahibi daha oldu.

Beşizlerin babası Abdülkadir Arslan, “Rabbim 5 tane bebek nasip etti. Değişik duygular içindeyiz. Rabbimin bir lütufu bu. 5 yaşındaki kızımız bizden daha heyecanlı kardeşleri için. Bakmak zor ama çok mutluyuz” diyor.

ÜNAL LİVANELİ

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER