Kurbağalıdere’de imara açılan bölge sit alanı çıktı

Islah çalışmalarının dört yıldır bitmeyen Kadıköy’deki Kurbağılıdere’nin kenarına 12 katlı otel yapılması için imar planı değişikliğini onaylandı. Otel planı TBMM gündemine taşındı, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı planın iptali için mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ıslah çalışmalarının dört yıldır bitirilememesi sebebiyle çevreye kötü kokular yayan Kadıköy’deki Kurbağılıdere kenarına 12 katlı otel yapılması için gerekli imar planı değişikliğini onayladı. Semt sakinlerini canından bezdiren deredeki kirlilik ve kötü koku, havaların ısınmasıyla birlikte dayanılmaz bir hal aldı. Temizlik çalışmalarının ağırdan alındığı Kurbağalıdere’ye otel yapılması TBMM gündemine taşınırken Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk, planın iptali için mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.

Kadıköy Salı Pazarı olarak bilinen ancak şu anda Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının merkezi konumundaki araziyle Fenerbahçe Stadyumu arasındaki 3 bin metrekarelik alana 12 katlı otel yapılması için gerekli imar planı değişikliği bakanlıkça onandı. İmar planları, itirazlar için 26 Temmuz’a kadar bir ay süreyle askıda kalacak. İmara açılan alan 4 yıldır temizleme çalışmaları devam etmesine rağmen kötü koku ve bataklığa çare bulunamayan Kurbağalıdere’nin yanı başında bulunuyor.

1206

PARSELDE TESCİLLİ KÖŞK BULUNUYOR

Çevre ve Şehir Bakanlığının otel yapımı için verdiği karara tepki gösteren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk, bitmeyen Kurbağalıdere ıslah çalışmasının şantiyesine dönüştürülen Kuşdili Çayırı’nın 3. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olduğunu söyledi. Kurbağalıdere’nin koruma bandı ve sel taşkın alanı içerisinde olması nedeniyle, bugüne kadar burada mevcut yapılaşma dışında yeni bir yapılaşmaya izin verilmediğine dikkat çekti. 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanuna (Kentsel dönüşüm kanununa) dayandırılarak yapılan plan tadilinin raporunda, rant ideolojisinin temellendirilmeye çalışıldığını öne sürdü. Yılmaztürk, “Gerek planlar ve plan notları, gerekse plan raporu incelendiğinde kes yapıştır usulü izlerini, aceleciliği ve şehircilik biliminden habersiz, planlama bilgisi yetersiz ama yeni rant ve yağma düzenin savunusunu yapma konusunda gayretli bir çabanın izlerini görmek mümkün.” dedi.

1207

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da konuyu TBMM’te taşıdı. Zehir saçan Kurbağalıdere’nin kenarına 12 katlı bir otelin riskli olduğunu belirten Yarkadaş, “Kurbağalıdere’yi ıslah edemeden, dere yatağına, stadyum kenarı gibi kaotik bir yere 40-50 metre yüksekliğinde otel yapılması büyük riskleri de beraberinde getirecektir. ‘Dere mutlak koruma bandı’ denilen ‘komşuluk’ sınırının bile gözetilmediği proje bölgede yeni tehditler oluşturacak.” ifadelerini kullandı.

Burak Çan İstanbul

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER