4 parti, darbe girişimine karşı birleşti: TBMM, milletin demokrasiye inancını yansıtmayı sürdürecek

Cuntacı askerler tarafından düzenlenen darbe girişimi sırasında bombalanan TBMM, önceki gün saat 17:00’de Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında olağanüstü gündemle toplandı. Toplantıda, tüm partilerin imzasıyla ortak bir bildiri yayınlandı. Bildiride, “Milletin Meclisi, millete ve egemenliğine yönelik bu saldırıya girişenlere bedelini hukuk içinde en ağır şekilde ödetecektir.” denildi.

Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin hazır bulunduğu toplantıya, HDP Eş Genel Başkanları şehir dışında oldukları gerekçesiyle katılmadı. Salonun üst kısmında bulunan locada ise çok sayıda ülke büyükelçisinin yanı sıra, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve çok sayıda yüksek yargı mensubunun yanı sıra, üst düzey bürokratlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri hazır bulundu.

Olağanüstü toplantıda tüm partilerin imzasıyla yayınlayan bildiriye Meclis Başkanı İsmail Kahraman okudu. Bildiride, özetle şu ifadeler kullanıldı: “Aziz milletimizin kendisine, millî iradeye, devletimize, özellikle de millet iradesinin temsilcisi olan milletvekillerine ve Gazi Meclise yönelik 15 Temmuz gecesi başlatılan ve 16 Temmuz sabahı etkisiz hâle getirilen darbe girişimini ve Meclise yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Milletimiz, bütün dünyaya örnek olacak şekilde darbenin karşısında durmuş ve kanlı darbe girişimini engellemiştir. Bu uğurda canlarını veren şehitlerimize milletçe minnettarız ve o kahramanlarımızı da asla unutmayacağız. TBMM, bu aziz ve kahraman milletin temsilcisi olarak milletimizin verdiği yetkiyle bombaların ve kurşunların altında görevini ifa etmiş, bir kez daha milletine layık bir Meclis olduğunu göstermiştir. TBMM milletin demokrasiye sarsılmaz inancını yansıtmayı sürdürecektir. Meclisimizde bulunan tüm parti gruplarının darbe girişimine ortak bir tavır ve ortak bir dille karşı durmaları değerlidir ve tarihe geçecektir. Bu ortak tavır ve ortak dil, milletimizi ve millî iradeyi daha da güçlendirecektir. TBMM, tek yürek hâlinde görevinin başındadır. Milletin Meclisi, millete ve egemenliğine yönelik bu saldırıya girişenlere bedelini hukuk içinde en ağır şekilde ödetecektir.”

‘BUNLAR ASKER KILIĞINDA TERÖRİSTLERDİR’

Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasına milletin bağımsızlığını ve namusunu korumak için sokağa çıkan tankların önünde birer kahraman olarak dikilen, kanlarıyla bayrağını, hürriyetini, milletinin istiklalini muhafaza eden şehitlere rahmet dileğiyle başladı. Milletin Meclisinin üzerine bombalar yağdırılırken ‘ya demokrasi ya ölüm’ diyerek önceki gece Mecliste duran milletvekillerini de kutlayan Yıldırım, “Bu tavrınızla Türkiye’nin talihini değiştirdiniz. Parti ayrımı yapmaksızın her bir milletvekilimizi selamlıyorum.” diye konuştu. Yıldırım, Meclis’in bugüne kadar hiçbir darbe girişiminde bombalanmadığını belirtirken, şunları söyledi: “Dün gece öyle alçakça bir saldırı gerçekleşti ki, millet iradesinin tecelli ettiği meclisin hem ruhunu, hem bedenini hedef aldılar. Bunlar asker değil, bunlar asker kılığında teröristlerdir. Gözlerini kan bürümüştü. Cinnet halindeydiler. İhanet, akıllarını teslim almıştı. Ancak bilmedikleri şuydu. Milletin evine dokunanın eli yanar. Milletin evine saldıranın ocağı söner. Daha 24 saat geçmeden elleri yandı, o elleri kırıldı. İnşallah ocakları da ebediyen söndü. Bundan sonra 50, 100, 1000 yıl milli iradenin tecelli ettiği bu Meclis’e kim el uzatırsa akıbeti aynı olacaktır. Hiçbir darbe yapanın yanına kâr kalmadı, bundan sonra da kalmayacak. Ama aklından geçiren olursa gözünün önüne bugün hayatları sönmüş darbeciler gelecek ve buna asla yeltenemeyeceklerdir.”

Tüm partilerin net bir şekilde darbeyi kınadığını vurgulayan Yıldırım, “Bugün bir milattır. İnanıyorum ki yeni bir sürecin de başlangıcıdır. Bu ruhla biz terörü de yeneriz, yaralarımızı da sararız. Bu birlik ruhuyla Türkiye’yi Gazi Mustafa Kemal’in işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine de çıkarırız. Milletin her köşesinde AK Partililer, CHP’liler, MHP’liler, HDP’liler el ele verdiler tek eylem yaptılar. Bu tarihi dayanışmayı inşallah geleceğe de taşıyacağız.” şeklinde konuştu.

‘MHP LİDERİ BAHÇELİ: ORTAK GELECEK HUKUK VE DEMOKRASİ’

MHP lideri Bahçeli, konuşmasında şunları söyledi: “Dün gece demokrasiye pranga vurulmak, darbe indirilmek istenmiştir, göz göre göre millet iradesi çok açık saldırı ve suikasta uğramıştır. Türkiye’mizin diz çökmesi, omurgasının kırılması, millî varlığın tümden yıkılması maksadıyla şerefli Türk ordusunun içine sızmış bir avuç düşman iş birlikçisi ortalığa çıkmıştır, Türk milleti tam kalbinden hançerlenmiştir. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarından bazıları rehin alınmıştır. Genelkurmay karargâhı ise işgal edilmiştir. Türk demokrasisi çok çetin bir imtihandan geçmiştir. 96 yıllık kutlu bir mazisi olan TBMM bombalanması korkunç ve hepimizi dehşete düşüren bir hainliktir. Bu şerefsiz kalkışma, bu karanlık darbe girişimi yalnızca seçilmiş hükûmet veya milletvekillerini değil, Türk milletinin tamamını hedef almıştır. Yaşananlar darbe teşebbüsü olduğu kadar, aynı zamanda kalleş ve kanlı bir terör saldırısıdır. Türk milletinin ortak geleceği hukuk ve demokrasidir. Demokrasiye sahip çıkarak büyüyeceğiz. Türk milleti müsterih olmalıdır. Kötü, melanet ve şer emellere karşı tam bir kenetlenmeyle huzurlu ve aydınlık dolu geleceğe adım adım yürüyeceğiz.”

‘DARBELERİN PANZEHİRİ BARIŞ VE DEMOKRASİ’

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise konuşmasında, Türkiye demokrasinin her darbeye karşı bugüne kadar dimdik durduğunu belirterek, “Demokratik siyaseti kesintiye uğratmaya çalışan her girişime karşı HDP bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tarihî direnişin bir temsili olarak kendi misyonunu, görevini, rolünü oynamaya devam edecektir. Bu kapsamda, barış, demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti temelinde her türlü siyasi iş birliğini gerçekleştireceğimizi halkımıza açık ve net bir şekilde burada ifade ediyoruz. Demokratik siyaset dışında siyaseti dizayn etmeye çalışan hiçbir yol ve yöntem partimiz tarafından asla kabul edilmeyecektir. Dün olduğu gibi, bugünde ve gelecekte de darbenin panzehrinin barış ve demokrasi olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyoruz.” diye konuştu. BAKIŞ ANKARA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER