Yabancı analistler döviz bağımlılığına dikkat çekti

Cuma akşamı bir grup askerin ülke yönetimine el koyma girişimi, Türk lirasının 2008’den bu yana en hızlı düşüşünü yaşayarak dakikalar içinde 17 kuruşa yakın değer kaybetmesine neden olmuştu. Girişim başarısızlıkla sonuçlandı ancak yabancı analistlere göre ülkede siyasi belirsizliğin yükselmesi nedeniyle Türk varlıklarını zor günler bekliyor. Bloomberg News’ın haberine göre bazı yabancı analistlerin darbe girişiminin etkilerine ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

Ebury: “Türkiye’de darbe girişimi özel finansman akımlarını etkileyebilir, ancak piyasa etkisi sınırlı olur. Finansal açıdan en büyük tehlike Türk bankalarının ve şirketlerin döviz finansmanına aşırı bağımlılığı.”

SEB: “Şartlar tekrar istikrara kavuşmaya başlarsa Pazartesi piyasalar açıldığında TL tekrar 2,90 seviyesine doğru toparlanabilir.”

Crossborder Capıtal: “Son dönemde Türkiye’ye yabancı yatırım girişlerinde görülen güçlü toparlanma kesinlikle tersine dönecek ve kaçınılmaz bir şekilde piyasalarda baskıya neden olacak.” Renaıssance Capıtal: “Türkiye’nin yılın üçüncü çeyreğine ilişkin hikayesi sona erdi.

Türkiye şu an için sıradan bir işlem; daha fazlası olması için sadece Erdoğan’ın siyaseti istikrara kavuşturması değil, ekonominin coşkusunu tekrar canlandırmak için ülkenin görünüme dair umutların yeşermesine izin vermesi gerekir.” Ekonomi Servisi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER