Darbe, sanatı da vurdu

Ülkemizde 15 Temmuz akşamı gerçekleştirilmek istenen kanlı darbe girişimi, sanat dünyasında iptalleri de beraberinde getirdi. Halkın demokrasiye sahip çıkarak engellediği darbe girişimi sonrası, gerçekleşmesi planlanan konser ve etkinliklerde iptal haberleri gelmeye devam ediyor.

Kanlı darbe girişimi, sanat dünyasındaki iptal haberlerini de beraberinde getirdi. Darbe girişiminden en çok etkilenen Temmuz ayının en önemli kültür-sanat faaliyeti olarak öne çıkan 23. İstanbul Caz Festivali oldu. Festivalin 16 Temmuz Cumartesi günü yapılması planlanan iki etkinlik iptal edildi. Bomontia’da gerçekleşecek ‘Çocukça Bir Gün’ ektinliği ile Avrupa Caz Kulübü konserleri kapsamında Salon’da yapılacak ‘Çağıl Kaya Band feat. Airelle Besson’ buluşması iptal edildi. Ayrıca, dün Fenerbahçe Khalkedon’da gerçekleşmesi planlanan ‘Parklarda Caz’ etkinlikleri de yaşanan olaylar nedeniyle iptal edildi. Sözkonusu konser ve etkinlikleri takip etmek için bilet alan müzikseverler bilet iadesi için bilet aldıkları gişeye başvurabilecek.

Caz Festivali’nden sonra müzikseverlerin en çok beklediği yaz festivali olan One Love Festival, darbe girişimi nedeniyle iptal edilen etkinliklerden bir diğeri. İstanbul’da düzenlenmesi planlanan festival, bu yıl 15. kez yapılacaktı. Yerli ve yabancı çok sayıda müzik grubunun katılması beklenen festival müzikseverleri Parkorman’da buluşturacaktı.

GRAND PERA’NIN AÇILIŞ GÖSTERİSİ İPTAL

Yapımı ve inşaat çalışmaları sanat dünyasının tepkisine neden olan Grand Pera da yaşanan elim olaylar nedeniyle önemli bir etkinliğini iptal etti. Emek Sineması’nın yerine yapılan ve tartışmalara neden olan Grand Pera projesinin açılış etkinliği olarak 20 Temmuz akşamı yapılması planlanan Anadolu Ateşi grubunun gösterisi yapılmayacak. ‘Pera’ adıyla mekana özel olarak tasarlanan koregrafi gösterisi iptal edildi. Etkinliğin yeni tarihi ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Sevilen grup Yeni Türkü’nün önceki akşam yapılması planlanan konseri de iptal edilen ektinliklerdendi. Kadıköye Sahne’de müzikseverlerle buluşacak grubun konseri yaşanan elim olaylar nedeniye iptal edildi. Festivalin önümüzdeki günlerde yapılıp yapılmayacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak yeniden organize edilmesi ve tarih belirlenmesi halinde var olan biletler geçerli olacak. Festival için aldığı bileti iade etmek isteyen müzikseverler ise biletlerini Biletix üzerinden iade edilebilecek.

CANDAN ERÇETİN VE KARDEŞ TÜRKÜLER BELİRSİZ

Yıldız Tilbe’nin Bodrum’da vereceği konser de yaşanan olaylar nedeniyle iptal edildi. Kanlı darbe girişiminden açıkhava sinema gösterimleri de etkilendi. Başka Sinema işbirliğiyle UNIQ Açıkhava Sahnesi’nde dün yapılması planlanan, Tolga Karaçelik’in yönettiği, Altın Portakal ödüllü Sarmaşık filminin gösterimi ileri bir tarihe ertelendi.

İptal duyurusu yapılmayan ancak bilet satışı durdurulan etkinliler de var. Candan Erçetin ile Kardeş Türküler grubunun birlikte sahneye çıkacağı konserin bilet satışı durduruldu. Bu akşam saat 21.15’te İstanbul’daki ENKA Eşref Denizhan Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılması planlanan konser için müzikseverler ikinci bir açıklama bekliyor. Ayrıca, 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminden kısa bir süre önce Pink Martini konseri de iptal edilmişti. Türkiye’ye çok sık gelen müzik grubunun yaptığı resmi açıklamada 17, 19 ve 21 Temmuz’da İstanbul, Bodrum ve KKTC’de verecekleri konserlerin ‘sağlık sorunları’ nedeniyle iptal edildiği bildirilmişti.

MAHİR DEMİR

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER