Çin, Güney Çin Deniz’ini üç gün kapattı

Çin, askeri tatbikat gerekçesiyle Güney Çin Denizi’nin bir bölümüne üç gün süreyle kapattığını açıkladı. Deniz üzerinde yapılacak tatbikatın içeriği hakkında ise bir bilgi verilmedi.

Güney Çin Denizi, sahip olduğu zengin petrol ve doğalgaz rezervleri ile biliniyor. Başta Çin olmak üzere Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Tayvan’ın Güney Çin Deniz’i üzerinde hak iddia etmesi yıllardır tartışılıyor. Bu defada Çin, askeri tatbikat gerekçesi ile denizin bir bölümünü 3 günlüğüne kapattığını açıkladı. Haynan eyaleti Deniz İşleri İdaresi, yaptığı yazılı açıklama ile adanın güneydoğusundaki bir bölgeye, salı, çarşamba ve perşembe günleri yapılacak askeri tatbikat nedeniyle sefer yasağı konulduğunu belirtti. Pekin yönetimi, deniz üzerinde yapılacak tatbikatın içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Filipinler, 2013’te BM Daimi Tahkim Mahkemesine başvurarak Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki ada ve adacıklarda hak iddia etmesiyle ilgili dava sürecini başlatmıştı. Lahey’de bulunan mahkeme, 12 Temmuz’da açıkladığı kararda Çin’in Filipinler’in egemenlik haklarını ihlal ettiğine ve suni adalar inşa ederek Güney Çin Denizi’ndeki mercan kayalıklarına büyük zarar verdiğine hükmetmişti. Kararda, Çin’in, Güney Çin Denizi sularında ve kaynaklarında tarihten gelen ayrıcalıklı bir kontrole sahip olduğu yönündeki iddiasıyla ilgili herhangi bir kanıtın bulunmadığı belirtilmişti.

Güney Çin Denizi’nin tamamı üzerinde hak iddia eden Çin yönetimi, mahkemeye sert tepki göstermişti. Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi davanın başından sonuna kadar hukuk kisvesi altında bir “siyasi komedi” olduğunu, Çin’in Güney Çin Denizi üzerindeki egemenliğini ve denizlerdeki haklarını kararlılıkla koruduğunu söylemişti.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER