En zenginler sığınmacıların sadece yüzde 9’unu aldı

Dünyanın en zengin altı ülkesi ABD, Çin, Japonya, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin ülkelerini savaş, çatışma ve açlık nedeniyle terk etmek zorunda kalan dünya sığınmacılarının sadece yüzde dokuzunu barındırdığı açıklandı.

Yüz ülkede faaliyet gösteren 14 insani yardım kuruluşunun çatı örgütü OXFAM’ın dün açıklanan raporunda global gayri safi hasılanın yüzde 60’ına karşılık veren altı zengin ülkenin kapılarını açtığı sığınmacı sayısının 2.1 milyon kişi olduğu belirtildi. Almanya’nın ise altı ülkenin kapılarını açtığı 2.1 milyon sığınmacının tek başına üçte birine ev sahipliği yaptığı açıklandı. Buna karşılık dünya ekonomisinde toplam yüzde ikilik paya sahip Ürdün, Türkiye, Pakistan, Lübnan, Güney Afrika ve Filistin’in dünyadaki sığınmacı sayısının yaklaşık yarısına denk gelen 12 milyon kişiyi ülkelerinde barındırdığı belirtildi.

Bu durumun ‘‘utanç verici’’ olduğunu söyleyen OXFAM Genel Sekreteri Mark Goldring ‘‘Sığınmacı sorunu günümüzün en can alıcı konularından biri. Buna karşın yoksul ülkeler, yoksul insanlar bu yükümlüğü omuzlarında taşıyorlar’’ diye konuştu. Stockholm DHA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER