Kadıköy’de alternatif tiyatrolar rahatsız

Kadıköy Belediyesi ile alternatif tiyatrolar arasındaki anlaşmazlık giderek artıyor. Tiyatro Festivali’nde ortaya çıkan rahatsızlık, belediye sahnelerinin tahsisinde de kendini gösterdi. Şimdiye kadar alternatif tiyatrolara ücretsiz verilen Kozzy ve Caddebostan sahnelerinden ücret alınması alternatif tiyatroların tepkisine neden oldu.

Kadıköy’de faaliyet gösteren bazı özel tiyatrolar, bu aralar belediye ile sorun yaşıyor. Bu sorunun temel nedeni Kadıköy Belediyesi’nin şimdiye kadar ücretsiz olarak alternatif tiyatrolara tahsis ettiği salonlardan kira almaya başlaması. Bu durum, tiyatro camiasında, belediyenin alternatif tiyatrolara savaş açtığı şeklinde yorumlara neden oldu. Tiyatro Dünyası yazarı Can Törtop, dün kaleme aldığı yazısında “Yaşananlar tersini gösterse de” iyi niyete inancını sürdürmek istediğini ifade etti.

Tiyatrocuların Kadıköy Belediyesi ile sorunu yeni değil. Son yerel seçimlerde Aykurt Nuhoğlu başkan seçildikten sonra, Kadıköy Tiyatro Festivali’nin artık yapılmayacağı söylentisi ortalıkta dolaşmaya başladı. Haliyle tiyatrocular bundan rahatsız oldu. Bunun üzerine belediye kaynaklarından, festivalin yapılacağını ancak gün sayısının azaltılacağı haberi geldi. Tiyatrocuların tepkisi devam edince de festivalin aynı halde yapılması kararlaştırıldı.

KİM DAHA ÇOK PARA VERİRSE!

Ne var ki bu sonuç tiyatrocuları rahatlatmadı. Çünkü yaşanan süreçte belediyeye ait salonların özel tiyatrolara tahsisinde sıkıntılar başgösterdi. Şimdiye kadar özel tiyatroların ücretsiz olarak olarak sahne aldığı Kozzy Kültür Merkezi (KKM) ve Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) sahneleri, birçok sahnesi bulunan Devlet Tiyatroları’na (DT) tahsis edilmeye başlandı. Özel tiyatrolar bu salonlarda yer bulamaz oldu. Daha sonra, tiyatroların en çok seyirci topladığı cuma ve cumartesi akşamları bu sahneler, başta konser olmak üzere tiyatro dışı etkinliklere ayrıldı.

KKM ve CKM’nin bu sezondan itibaren özel tiyatrolara ücretli tahsis edilmesi seyirciyi de etkiledi. DT, 8 TL’ye temsil yaparken, salona ücret ödeyen alternatif tiyatrolar bu şartlarda rekabet edemez duruma geldi. Belediye salonlarında kendilerine yer bulamayan tiyatrolar özel salonlara yöneliyor. Gecelik iki bin lirayı bulan salon tahsisleri de pek çok tiyatronun daha az sahneye çıkmasına sebep oluyor. Bu durumda oyun biletleri ortalama 40 TL’yi buluyor. Dolayısıyla seyirci de tercihini DT’den yana kullanıyor ve özel tiyatroların seyirci sayısı düştü.

TİCARİ KAYGILAR MI SANATSAL KRİTERLER Mİ?

Sorun, bu iki salonla sınırlı değil. Barış Manço Kültür Merkezi ile Halis Kurtça Kültür Merkezi’nde de belediye ile tiyatrocuların sıkıntısı var. Yıllardır bu salonda oynayan tiyatrolara salon verilmediğini söylüyor Can Törtop. Verilen tiyatroların da günleri azaltılmış. Halis Kurtça Kültür Merkezi’nin ise sezonun yarısını kapalı geçirdiğini yazan Törtop, diğer yarısında ise tiyatrolara destek verecek bir programın yapılmadığını belirtiyor: “Bütün bu salonlar, Haziran ayından itibaren nedense kapanıyorlar. Tüm çalışanlar maaşlarını almaya devam ediyor, salonlar kullanılabilir durumda boş duruyor ama kesinlikle tiyatroya tahsis edilmiyor.”

Can Törtop’un yazısına göre, bu durumun temel sebebi Kadıköy Belediyesi’nin meseleye ‘ticari’ yaklaşması. Belediye sahnelerinin televizyonda yayınlanan bir komedi programı için bile kullanılması, bunu dile getiren tiyatroculara da “O daha çok kira ödüyor.” cevabı verilmesi, tiyatrocuları daha da endişelendiriyor. Törtop’un en ağır eleştirisi ise tıpkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda olduğu gibi, burada da oyun tekstlerinin incelenmek istenmesi, beğenmedikleri oyunu almamaları gibi sanat dışı kaygıların etkili olması. Üstelik, ‘Şikayet ederseniz bir daha gün alamazsınız’ diyen kimi yetkililerin açıklamaları alternatif tiyatro sahiplerinin endişelerini artırıyor.

MAHİR DEMİR

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER