İptallere rağmen müzik duyulacak

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından sanat dünyasında yaşanan iptaller devam ediyor. Bununla birlikte iptallere rağmen planlanan akışın devam edeceğine dair sevindirici haberler de var.

23. İstanbul Caz Festivali’nde dün akşam gerçekleşmesi planlanan Branford Marsalis Quartet ile Kurt Elling’in sahneye çıkacağı konser iptal edildi. Aynı saatlerde Zorlu Center’da ise Cyrus Chestnut ve Buster Williams duo sahnedeydi. Zorlu PSM Drama Sahnesi’ndeki konsere, sadece Lenny White katılmadı.

Festivalin bugünkü programında yer alan iki konser, Antonio Sanchez ve Migration ile Scofield Mehldau Guiliana konserleri de iptal edilen etkinliklerden oldu. Yarın yapılacak Ernest Ranglin & Friends konseri ise ileri bir tarihe ertelendi. Festival süresi içinde başka bir mekanda yapılacak konserin tarihi daha sonra duyurulacak. Konser öncesi sahneye çıkacak ön grup The Budos Band ise konsere katılamayacak. Avrupa Caz Kulübü etkinliği kapsamındaki Bulut Gülen Quintet konseri Salon İKSV’de gerçekleştirilecek, konuk sanatçı Yuri Honing konsere katılmayacak. 21 Temmuz perşembe günü yapılması planlanan Gece Gezmesi etkinliği ileri bir tarihe ertelendi. Caz Festivali, 22 Temmuz cuma gününden itibaren olağan akışına devam edecek.

Festivalin düzenleyicisi İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) yaşanan olaylar ve iptaller hakkında yaptığı açıklamada “her zaman koşulsuz demokrasiden yana olduk” dedi. İKSV’nin açıklaması şöyle: “Ülkemizin bu sıkıntılı süreci atlatacağına inancımız tamdır. Müziğin hepimizin ortak dili olduğu inancıyla şu anda gerçekleştirmekte olduğumuz 23. İstanbul Caz Festivali, değişikliklerle devam edecektir. Programla ilgili gelişmeleri caz.iksv.org ve sosyal medya kanallarımızdan takip edebilirsiniz.”

Öte yandan, yarın UNIQ Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleştirilmesi planlanan ‘Yalınayak Müzikhol’ etkinliği de ileri bir tarihe ertelendi. BAKIŞ SANAT

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER