AB’den Türkiye’ye idam uyarısı

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini (sağda) ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün Brüksel’de ortak basın açıklamasında bulundu.

Avrupa Birliği, Türkiye’de geçtiğimiz Cuma gecesi yaşanan başarısız darbe girişimi sonrası süreçte hükümete demokrasi ve hukuka bağlılık çağrısı yaptı. İdamın geri gelmesi tartışmalarına ise ‘Türkiye AB üyesi olamaz’ diyerek set çekti.

Dün Brüksel’de biraraya gelen Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları ortak bir açıklama ile Türk hükümetini darbe sonrası süreçte anayasal ve temel haklara saygılı olmaya çağırdı. Ortak bildiriyi Brüksel’de resmi temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile birlikte basına açıklayan AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Şu zamanda Türkiye’de olup bitenler konusundaki endişeleri paylaşıyoruz. Demokrasi, insan hakları ve temel özgürlüklere saygıya ihtiyaç var” diye konuştu. Türkiye’deki idam cezası tartışmalarına da değinen Mogherini, idam cezasını yürürlüğe sokan bir ülkenin AB üyesi olamayacağı uyarısında bulundu. Mogherini, Kerry ile birlikte Türkiye’nin demokratik yollarla göreve gelmiş hükümetine desteklerini yineleyerek Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi olduğunu ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin Türkiye için de bağlayıcı olduğunu hatırlattı.
Alman hükümeti adına açıklama yapan Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de haftasonu Türkiye’de idamın geri getirilmesi ile alakalı yapılan açıklamaların ‘endişe verici’ olduğunu dile getirdi. Seibert, “İdam cezasını kesinlikle reddediyoruz. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ek protokolünü imzalamış ve böylece idam cezasının tamamen kaldırılması konusunda yükümlülük altına girmiştir.” ifadesini kullandı. Seibert ayrıca, idamın geri gelmesinin AB ile müzakereleri sona erdireceğinin altını çizdi.

Khan: Tutuklama listeleri önceden hazırlanmış gibi

Brüksel’de yapılan Türkiye’deki darbe girişiminin ele alındığı toplantıya katılan AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Khan, hükümetin darbe girişiminin öncesinde tutuklanacakların listesini hazırladığı yönünde bir izlenime sahip olduğunu söyledi. Khan “Bir şeyler hazırlanmış gibi görünüyor. Listeler var. Bu da bunların önceden hazırlandığı ve belirli bir aşamada kullanılacağına işaret ediyor” dedi.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders de hakim ve savcıların tutuklanmasından ve idam cezasının geri getirilmesinden bahsedilmesinden kaygılı olduğunu belirterek bunun “Türkiye’nin AB’yle ilişkilerinde sorun oluşturacağını” belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan haftasonu halka hitap ederken darbecilere idam talep eden sloganları karşısında “Öyle zannediyorum ki hükümetimiz, ana muhalefetiyle muhalefetiyle görüşmek suretiyle burada bir karara muhakkak varacaktır. Bu kararı fazla da geciktiremeyiz.” demişti. Başbakan Binali Yıldırım ise dün bakanlar kurulu sonrası yaptığı açıklamada aceleci karar vermek doğru olmaz diyerek konuyu muhalefetle görüşeceğini söyledi. Türkiye’de idam cezası fiilen en son 1984’te uygulanırken, 2004’te ise anayasadan tamamen çıkarıldı.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER