Darbe girişiminin ilk gün faturası: Borsa yüzde 7 düştü, dolar 2,96 TL

Geçtiğimiz Cuma günü yaşanan darbe girişiminin piyasalara etkisi birbirinden farklı oldu. Borsa güne yüzde 2,5 kayıpla başlarken, öğle saatlerine doğru 11 ayın en sert düşüşünü sergiledi ve değer kaybı yüzde 5’in üzerine çıktı. Endeks, bir ara toparlansa da günü yüzde 7,08 düşüşle 76.957,61 puandan tamamladı. Büyük düşüşte havacılık ve bankacılık sektöründeki kayıplar etkili oldu. Döviz piyasasında ise tersine bir hareket gözlendi, TL, yabancı döviz kurları karşısında kısmen değer kazandı. Hafta sonu 3 liranın üzerine çıkan dolar dün, güne 2,92 TL’den başladı. Gün sonunda ise 2,96’dan işlem gördü.

Piyasalardaki son durumu değerlendiren Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, piyasa hareketlerinin FX ve borsa tarafında farklılık gösterdiğine dikkat çekerek, “FX piyasası Cuma günü ilk etkisini gösterdi. Sonra kur tekrar gevşedi. Hisse senedi piyasası daha farklı, yabancı ağırlığı var. Yerli yatırımcı darbenin başarısız olduğunu düşünürken, yabancı yatırımcıda ciddi bir tedirginlik unsuru devam ediyor.” dedi. Bankalarda da satışların sert olduğuna dikkat çeken Erkan, bunun bir panik satışı olduğunu belirterek, “Dinginleşmesini beklemek gerekiyor. 77,500’ün aşağı kırılmaması gerekiyor. Bunun altı negatife işaret ediyor. Temkinli olmak lazım panik satışlarının içinde yer almamak lazım.” diye konuştu. Erkan, yüzde 7’nin üzerinde düşen Borsa’nın kapanışında ise raundun bitmesini bekleyen boksör gibi yorumunu yaptı.

Endekste bu hafta gerek Ankara’nın açıklamaları gerekse olası açıklanacak raporlarlın neden olabileceği dalgalanmanın sürmesi bekleniyor.

Havacılık sektörü hisselerindeki düşüş dikkat çekti

Borsa’da dün toplam işlem hacmi 7,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 8,40, holding endeksi yüzde 6,85 geriledi. Tüm sektör endeksleri değer kaybederken, en çok azalan ise yüzde 18,46 ile ‘madencilik’ oldu. Uzmanlara göre havacılık hisselerindeki düşüşte darbe girişiminin oluşturduğu olumsuz hava yüzünden önümüzdeki dönemde Türkiye’ye gelecek turist sayısında azalma beklentisi etkili oldu. Dün, Pegasus’un hisseleri yüzde 10,16, Türk Hava Yolları’nın hisseleri yüzde 12,58, TAV’ın hisseleri yüzde 17,34 ve Çelebi’ninkiler de yüzde 16,18 düştü.

Merkez’den bankalara 14 milyar TL’lik repo imkanı

Bankaların ihtiyaç duyduğu parayı limitsiz sağlama teminatı veren Merkez Bankası (TCMB), dün miktar yöntemiyle 25 Temmuz vadeli 14 milyar lira tutarında repo ihalesi açtı. Faiz oranını da yüzde 7,5 olarak ilan etti. Bankalar, TCMB’den yüzde 9 faizle kotasyon yoluyla repo imkanından da yararlanabilecek. TCMB’nin dün haftalık vadede miktar yöntemiyle 9 milyar TL, BIST kotasyon yoluyla 32,3 milyon lira, TCMB kotasyon yoluyla 460 milyon TL tutarında repo dönüşü bulunuyordu. Bir bankanın TL masası işlemcisi, piyasanın sakin göründüğünü, bu durumda Merkez’in piyasanın ihtiyacını limitleri kaldırarak vereceğini söylemesinin etkili olduğunu söyledi. ANKARA Reuters

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER