TMSF’den Bank Asya’nın faaliyetlerine geçici durdurma

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Bank Asya’nın faaliyetlerini geçici olarak durdurulmasına karar verirken banka hisselerinin Borsa’daki işlem sırasının kapalılık hali devam edecek.

TMSF internet sitesinde yaptığı açıklamada, Bank Asya’nın faaliyetlerinin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 107. maddesinin ikinci fıkrası kapsamında geçici olarak durdurulmasına karar verildiğini duyurdu. Bankacılık Kanunu’nun fona devredilen bankalarla ilgili hükümler içeren 107. maddesi, TMSF’ye ortaklarının temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi devredilen bankanın faaliyetlerinin fon kurulunca belirlenecek süre ile geçici olarak durdurma yetkisi veriyor.

Bank Asya’nın Cuma günü gerçekleştirilen hisse satış ihalesinde ön yeterlilik alan tek kuruluş teklif vermemiş ve TMSF ihalenin bir sonuca ulaşmadığını açıklamıştı. Yetkililer daha önce Bank Asya’nın satılamaması durumunda lisansının iptal edileceğini ve tasfiye olacağını açıklamıştı.

Borsa Genel Müdürlüğü’nden KAP’a yapılan açıklamada ise Bank Asya hisselerinin işlem sırasının kapalılık halinin devam etmesine karar verildiği kaydedildi. Bank Asya hisseleri geçen Cuma günü gerçekleştirilecek satış ihalesi sonuçlanıncaya kadar geçici olarak işleme kapatılmıştı.

Tasarruf Mevduatı Sigorda Fonu’ndan (TMSF) geçici kapama ile ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: “29.05.2015 tarihinde temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi Fona devredilen Asya Katılım Bankası AŞ’nin faaliyetlerinin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 107’nci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında geçici olarak durdurulmasına Fon Kurulu tarafından karar verilmiştir.”

Bank Asya tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada da şu ifadeler kullanıldı: “TMSF Fon Kurulu Kararı gereğince; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 107’inci maddesinin 2’nci Fıkrası kapsamında, Asya Katılım Bankası AŞ’nin faaliyetleri 18.07.2016 tarihi itibariyle geçici olarak durdurulmuştur.”

Kart, kredi ve borç ödemesi olanlar ne yapacak?

Asya Katılık Bankası (Bank Asya) müşterilerinin kart, kredi ve benzeri ödemeleri için Şekerbank’ı kullanabileceklerini açıkladı. İnternet sitesinde yaptığı duyuruda konuyla ilgili olarak muhabir banka olarak Şekerbank’ı belirlediğini dile getiren Bank Asya, şu ifadeleri kullandı:

“Bankamızdaki kart, kredi ve benzeri ödemelerini gerçekleştirmek isteyen müşterilerimiz aşağıdaki hesap numarasına EFT yapabilirler. Muhabir Banka: Şekerbank (555-246100), TL (Ek): 1, USD (Ek): 2, EUR (Ek): 6. EFT gönderimindeki açıklama alanında aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi rica olunur; * Hesap numaranızı biliyor iseniz …. nolu hesaba istinaden, * Hesap numaranızı bilmiyorsanız, … nolu TCKN’ye (TC Kimlik Numarası) istinaden, * Kredi kartı borcunu ödemek isteyen müşterilerimizin açıklama kısmına Hesap No / TCKN den birini ve ödeme yapmak istediği kartın son 4 hanesini belirterek para yatırması gerekir.” Reuters, Ekonomi Servisi

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER