İş dünyasından darbe girişimine karşı birlik, sağduyu ve hukuk çağrısı

İş dünyasının çatı kuruluşları bir araya gelerek darbe girişimini sert bir dille kınadı. “Milletin iradesinden başka irade tanımıyoruz.” vurgusu yapan iş dünyası kuruluşları, “Çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

İş dünyasının önde gelen sivil toplum kuruluşlarından ASKON, DEİK, DTO, İSO, İSTİB, İTO, MÜSİAD, TİM ve İhracatçı Birlikleri , TÜMSİAD, TAMPF, YASED ve TÜRSAB ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, iş dünyası için huzur, güven ve istikrarın önemine dikkat çekilerek, “Yaşananlar, tüm bu bileşenleri perçinlemiştir. İstikrarın sadece hükümetle olmayacağını söyleyenlere, siyasi risk olduğunu söyleyenlere, her görüşten milletin istikrarı cevap vermiştir. Güçlü millet iradesi her türlü zorlukla baş edebileceğimizi, ülkemizin uluslararası arenada da siyasi ve ekonomik gücünün kat be kat artacağını ortaya koymuştur.” denildi.

Piyasalardaki yaşanan dalgalanmalara da değinilen açıklamada, ilk refleks olarak olumsuz etkiler hissedilse de alınan tedbirlerin de etkisiyle piyasaların süratle normal seyrine ulaştığı dile getirilen açıklamada, ‘hain girişimin çökertilmesinin’ orta ve uzun vadede ülke ekonomisine olumlu yansımalarının olacağı belirtildi.

“SEÇİLMİŞ HÜKÜMETİ YIKMAYA TEŞEBBÜS DEMORKASİ VE EKONOMİYİ KATLEDER”

Millet iradesine vurgu yapılan açıklamada, darbelerin demokrasi ile birlikte ekonomiye de büyük zarar verdiğine dikkat çekilerek, şöyle denildi:

“İş dünyasının temsilcileri olarak, demokrasimizin derinleşmesi ve ekonomimizin güçlenmesinin sivil bir yönetimle mümkün olduğunun bilinci ile demokrasi dışı güçlerin müdahalelerinin en başta ekonomimize büyük zarar vereceğini, tüm birikimlerimizi heba edeceğini biliyoruz. Seçilmiş hükümeti yıkmaya yönelik teşebbüsler demokrasimizi ve ekonomimizi katledecektir. Anti demokratik her türlü girişimin karşısında kararlılıkla duruyoruz. Darbecileri lanetliyor, hükümetimizi destekliyor ve milletimizin iradesinden başka bir irade tanımıyoruz.”

Açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım’ın ekonominin güçlü olduğununa ilişkin ifadelere atıfta bulunularak, “Başbakanımızın dünkü açıklamalarında söylediği gibi ekonomimizin temelleri sağlamdır ve hükümetimiz ile Merkez Bankası ve ilgili kuruluşlar da gereken tedbirleri almıştır. Türkiye, global krizlere karşı ayakta durmayı başaran, G20 üyesi ve AB adayı, serbest piyasa ekonomisini ve çok partili siyasi sistemi içselleştirmiş güçlü bir ülkedir. İlk refleks olarak olumsuz etkiler hissetsek de ülkemizin güçlü imajı, kısa sürede hem iç pazarda hem de dış pazarlarda bu olumsuzlukları bertaraf edecektir. Keza, kamuoyunun da izlediği gibi bütün piyasalar süratle normal seyrine ulaşmıştır. Bundan sonra da bizler daha çok çalışarak ve üreterek ekonomimizi büyütmeye devam edeceğiz.” denildi.

ŞİMDİ “SAĞDUYU VE HUKUK” ZAMANI…

Darbeye kalkışanların ve tezgahlayanların hukuk çerçevesinde yargılanarak, en ağır ve caydırıcı cezaları almasını beklediklerini dile getiren iş dünyasının açıklamasında, bu arada sağduyu cağrısı da yapıldı: “Meclis’te siyasi partiler arasında takdir edilen bir yaklaşım varken toplumda ayırımcılık yapılması teröristlerin amacına ulaşmasına sebep olur. Sağduyu içerisinde hareket etmeliyiz. Gün birlik günüdür. Demokrasimize sahip çıkan necip milletimize, halkımıza kararlılığı ile cesaret veren Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanımız ile hükümetimize, darbe girişimine destek vermeyen ve karşı mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza, polisimize ve güvenlik güçlerimize, darbeye kalkışanlara bir ağızdan karşı çıkan parti liderleri ile STK’larımızın sağduyulu açıklamalarına ve basınımızın darbe karşıtı tutumuna sonsuz teşekkür ediyoruz. Bizler de iş dünyası olarak, üretmeye ve demokrasi nöbeti tutmaya devam edeceğiz.”

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER