Hakim ve savcıların darbede ne rolü var anlayamadım

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, “En çok cevabını aradığım soru hakim ve savcıların bir kısım asker tarafından yapılan bir darbe girişiminde ne rolü olabilir?” dedi. Türk, “Burada da yargıda kapsamlı bir tasfiye var. Yakalamak, gözaltına almak ve tutuklamak için ellerinde yeterli kanıt olması gerekir. Eğer bu kanıt yoksa bu hukuka aykırı bir işlem.” diye konuştu.

Yaklaşık 3 bin hakim ve savcının gözaltına alınması hukuk çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, “Açığa alınan ve gözaltına alınan hakim ve savcıların bu darbe girişimi ile ilgili ne ölçüde ilgisi olduğunu anlamak mümkün değil. Onların bu işteki rolü konusunda bir şey söyleyebilecek bilgiye sahip değilim.” dedi. Yüksek yargıdaki başkan, daire başkanı ve başsavcı dışında bütün hakim ve savcıların geçtiğimiz hafta görevden alındığını hatırlatan Türk, şunları söyledi: “Burada da kapsamlı bir tasfiye var. Yargıtay üyeleri arasından hatta Anayasa Mahkemesi üyelerinden hakim ve savcı bu tasfiye kapsamı içerisinde. Yakalamak, gözaltına almak ve tutuklamak için ellerinde yeterli kanıt olmalı. Eğer kanıt yoksa, bu hukuka aykırı bir işlem.”

‘Hakimler ve savcılar hakkında MİT’ten bilgi isteniyor’ şeklinde daha önce yayınlanan bir habere de atıf yapan Türk, bunu o zaman yadırgadığına dikkat çekti ve ekledi: “Hakim ve savcıların çalışmaları, verdikleri kararlardaki isabet yargının kendi içerisindeki denetim usullerine tabidir. MİT’ten bilgi sorulmaması gerekir, diye düşünüyordum. Bu kapsamlı tasfiyeyi görünce o haberin doğruluğu güçlendi.” BAKIŞ ANKARA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER