Başbakan Binali Yıldırım: Kanun içinde hareket edeceğiz darbecileri affetmeyeceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişimi sonrası ilk Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık etti. Darbecilere en ağır cezayı vereceklerini, bunu yaparken hukuk içerisinde hareket edeceklerini anlattı. Yıldırım, gözaltı ve tasfiyelerin de süreceğini dile getirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından düzenlenen ilk Bakanlar Kurulu’na başkanlık etti. Toplantı sonrasında halkın tepkisiyle başarısız kılınan kalkışmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. CHP, MHP ve HDP genel başkanlarına, sergiledikleri duruştan ötürü teşekkür ettiklerini belirten Yıldırım, medyanın da ‘milli duruş’ sergilediğini dile getirdi. Başbakan Yıldırım, özetle şunları kaydetti: “Bu kalkışma şüphesiz en başta milletimizin ülkesine, geleceğine sahip çıkma iradesi ile başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bunun yanında başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu irade, hükümetimizin de olayı büyük bir sükunetle karşılaması sonrası adımları vakit geçirmeden atmasıyla sağlanmıştır.

CANİLERİ AFFETMEYECEĞİZ

Bu darbede bir şeyi özellikle dikkate almamız lazım. Her ne kadar bu darbe girişimi TSK bünyesinde başlatılmış olsa da bunu yapmaya kalkışanların TSK’nın vatanını, milletini, bayrağını seven subay, astsubay ve mensuplarıyla zerre kadar ilgisi yoktur. Bunlar asker elbisesi içine girmiş terör örgütü mensuplarıdır. Onun için lütfen bu canilerle silahlı kuvvetlerimizi aynı tutmayın. Silahlı kuvvetlerimiz milletimizin gözbebeğidir. Bu hain girişimde bulunanların asla ve asla silahlı kuvvetleri temsil edemeyeceğini göz önüne alarak askerimizin kurumsal yapısına zarar verecek hareketlerden vatandaşlarımız uzak olsunlar.

KANUN İÇİNDE HAREKET EDECEĞİZ

Bir büyük teşekkür de yargı camiasına. İlk andan itibaren bu çılgınca kalkışmaya önderlik edenleri teker teker Türk adaleti savcıların marifetiyle almıştır. Yıldızlarına, apoletlerine bakmaksızın gereğini yapmıştır. Aziz milletimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Dökülen her damla kanın hesabını öyle çetin soracağız ki bunu görecekler. Bu bizim milletimize karşı en ulvi görevimizdir. Bunu yaparken hırsla hareket etmeyeceğiz. Kanun içinde hareket edeceğiz. Çünkü adalet herkese lazım.”

12 Eylül’de bile bomba atılmadı

Kimin hangi makama geleceğini belirlemişler. Tam 12 Eylül darbesinin planlaması niteliğinde bir planlama. Ama bir farkı var. 12 Eylül darbesi bile vatandaşlarının üzerine bomba atmadı. Meclis’i bombalamadı, polisi bombalamadı. Cumhurbaşkanlığını bombalamadı. Devletin verdiği elbiseyi giyeceksiniz, onun imkanlarından yararlanacaksınız, silahları gelip meydana inen Türkiye’ye sahip çıkan bu aziz milletin evlatlarının üzerine yağmur gibi sıkacaksınız. Bunun asla ve asla kabul edilebilir bir yanı yok. Bunu ancak Suriye’de Esed yaptı. Türkiye’nin şanlı ordusunu cani Esed’in yaptıklarıyla karşılaştırmaktan hicap duyuyorum.

208 şehidimiz var

Bu darbe kalkışmasında 208 şehidimiz var. Bunların 60’ı polis, 3’ü asker, 145’i de sivil kahraman şehittir. Vatandaşlarımızın bu olaydaki zararları devletimiz tarafından karşılanacaktır. 1491 yaralımız var. Gözaltı sayısı 7.543. Bunlardan 100’ü polis, 6038’i asker. Tutuklanamaya dönüşen 316 tane. Darbecilerden ölü ele geçen 24, yaralı ele geçen 50, gözaltında 7.271 kişi var. HSYK da aldığı karar ile 5 üyesinin üyeliğini düşürdü. Ayrıca 2,745 hakim ve savcı çeşitli kademelerdeki yargı mensupları açığa alma karar verilmiştir. 1.500’e yakın kamu görevlisi için el çektirme işlemi başlamıştır. İçişleri Bakanlığı’ndaki 8.777 çalışan için açığa alma kararı verilmiştir.

BAKIŞ ANKARA

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER