‘Tanımadığınız her helikopteri düşürün’

İstanbul Emniyeti kadrosuna darbe girişiminden sonra 1800 özel harekat polisiyle takviye yapıldı. Oluşturulan kriz masası da olağanüstü güvenlik tedbirleri aldı. Buna göre havada tanınmayan helikopterler uyarısız düşürülecek. Cadde ve sokaklarda zırhlı araçlar devriye gezecek.

Darbe girişimi sonrasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde dün kritik bir güvenlik toplantısı yapıldı. İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan yönetiminde kriz masası oluşturuldu. Edinilen bilgiye göre, kriz masasında Emniyet Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda olağanüstü güvenlik tedbirleri alındı. Güvenlik tedbirlerinin ikinci bir emre kadar daha da arttırılacağı öğrenildi. Son 2 gecedir sürekli olarak İstanbul hava sahasında tanınmayan bazı helikopterlerin görüldüğü iddiası masaya yatırılırken, Emniyet Müdürü Çalışkan bu konuda ‘düşürün’ talimatı verdi. Alınan karar gereği, güvenliği tehlikeye sokacak herhangi bir tanınmayan helikopter görülmesi durumunda uyarısız olarak düşürülecek.

1800 ÖZEL HAREKAT polisi

Darbe girişiminden sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü kadrosuna takviye olarak bin 800 Özel Harekat polisinin katıldığı öğrenildi. Söz konusu polisler, tüm kritik tesislerde tedbir aldı. Kriz masasında, pek çok cadde ve sokakta kobra ve ejder olarak adlandırılan zırhlı araçlarla sürekli devriye atılması kararlaştırıldı.

Öte yandan İstanbul, Tekirdağ, Yalova ve Bursa’yı kapsayan uçuş yasağı, 22 Temmuz Cuma gününe kadar uzatıldı. NOTAM olarak adlandırılan havacılara bilgi notunda, görerek uçan sivil helikopter ile uçakların uçuşları durduruldu. Askeri uçak veya helikopterler, uçuşa kapalı bölgede ancak ‘ön müsaade’ alarak uçabilecek. Bu yasak, ambulans, yangın söndürme ve polis gibi devlet hava araçlarını ise kapsamıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yaptığı açıklamada İstanbul Hava Sahası üzerinde drone olarak da bilinen insansız hava araçlarının uçuşunun yasaklandığını duyurdu.

Adliyede zırhlı güvenlik

İstanbul’daki yoğun güvenlik tedbirlerinin alındığı yerlerin başında, darbeye karıştığı ileri sürülen isimlerin tutulduğu Çağlayan’daki Adalet Sarayı geliyor. Binaya giriş çıkışlar bariyerlerle kontrol altına alındı. Güvenlik bariyerleri Çağlayan Meydanı’nın büyük bir bölümünü kapladı. Adliyenin çevresine de çevik kuvvet ekiplerinin yanı sıra özel hareket polisleri yerleştirildi. Belli noktalarda zırhlı araçlar bekletiliyor. Meydanda vatandaşların metrobüslere uluşımı için ise küçük bir koridor oluşturuldu. Adliyeye giriş çıkışlar C kapısında yapılmaya başlandı. BAKIŞ, HABER MERKEZİ

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER