Avrupa Konseyi’nden görevden alma ve idam cezası uyarısı

Türkiye’nin kurucu üyelerinden olduğu Avrupa Konseyi’nden Türkiye’de yaşanan darbe girişimi ile ilgili açıklama geldi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı (AKPM) Pedro Agramunt bir anda binlerce hakim, savcı, polis ve üst düzey memurun tasfiyesinin soru işaretleri bıraktığını söylerken, idam cezasının Türkiye’nin de imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) 6 ve 13 numaralı protokolleri ile kesin dille yasakladığını yazdı.

AKPM Başkanı Agramunt yaptığı açıklamada demokratik kurumların korunması adına hukukun üstünlüğü ve temel insan haklarına vurgu yaparken bir anda yaşanan tasfiyelerin soru işaretleri bıraktığı söyledi ve idam cezasının konuşulmasının kaygı verici olduğunu söyledi.

Agramunt “Türkiye’de geçtiğimiz hafta sonu yaşanan olaylardan duyduğum üzüntüyü dile getirmek istiyorum ve bu darbe girişimini kınıyorum. Önümüzdeki süreçte gerçeklerin belirlenmesi ve sorumluların adalete teslim edilmesi oldukça önemli.” ifadelerini kullandı.

agramunt“TASFİYELER SORU İŞARETİ OLUŞTURUYOR”
Parlamento başkanı “Demokratik kurumların korunması için, Türkiye’nin ilgili hukuki süreçte Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve AİHM içtihadı başta olmak üzere Avrupa Konseyi üyesi olarak tabi olduğu hukukun üstünlüğü ve insan hakları standartlarına uyumlu hareket etmesi de aynı derecede önemli” dedi. Bu bağlamda, bir anda binlerce hakim, savcı, polis memuru ve üst düzey memurların görevden alınması ve tutuklanması çeşitli soru işaretlerine yol açıyor.” ifadelerini kullandı.

“İDAM CEZASI KAYGI VERİCİ”
İdam cezasının yeniden getirilmesine ilişkin söylemlerin oldukça kaygı verici olduğunu söyleyen Agramunt , “Türkiye, Avrupa Konseyi’nin üyesi olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 6 numaralı Protokol ile yine aynı sözleşmenin koşulsuz olarak ölüm cezasının yasaklanmasına ilişkin 13 numaralı Protokolü’nü imzalamış ve onaylamış bir ülkedir. Dolayısıyla Türkiye idam cezasını yeniden gündeme getirirse, uluslararası taahhütlerini çiğnemiş olacaktır.” dedi.

Son olarak, “Avrupa Konseyi demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü temelinde Türk makamlarına destek olmaya hazırdır.” değerlendirmesinde bulundu.

MuhabirAjans

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER